Kako naučna istraživanja mogu poboljšati životnu sredinu i zdravlje - priznanja za inovativne projekte
Dodeljena su priznanja projektima građanskih naučnih istraživanja u 2024. godini, koja će biti finansirana u okviru drugog nacionalnog Javnog poziva. Za to je odvojeno 35 miliona dinara.
Od 64 prijavljena projekta, odobreno je 11. Bave se zaštitom životne sredine, očuvanjem biodiverziteta, medicinom...
"Zajedno sa učenicima i decom iz predškolskih ustanova, mi radimo na edukaciji kako o važnoj ulozi koju pasulj kao biljka ima u poboljšanju i obogaćivanju zemljišta ili pozitivnom uticaju na zdravlje u ishrani ljudi", navodi Mirko Đorđević sa Instituta za biološka istraživanja "Siniša Stanković".
Ti projekti približavaju nauku građanima i uključuju ih kao podršku.
"Pored naučno-istraživačkih organizacija koje jesu te koordinišu projekte. Tu imamo priliku da se prijave lokalne samouprave, kompanije odnosno privreda da bude deo tog procesa i treća ključna tačka jesu građani koji mogu doprineti, prikupljanjem metodologije, kroz razne metodologije, mogu biti deo istraživačkih procesa", kaže Danijela Vučićević iz Centra za promociju nauke.
Ministarka nauke, tehnološkog razvoja i inovacija Jelena Begović navodi da je jedan od projekata fokusiran na Šumadiju.
"Vi znate da smo mi bogati u diverzitetu, ali da svako mesto, svako selo ima neko staro drvo, za koje meštani znaju, koji se brinu o njima. Želimo da popišemo to drveće, da u komunikaciji sa lokalnim stanovništvom vidimo šta u Srbiji imamo od tog stogodišnjega drveća i im pružimo podršku u očuvanju biodiverziteta", ukazuje mnistarka Begović.
U projektima učestvuju: instituti, fakulteti ,organizacije civilnog društva, lokalne samouprave i javna preduzeća, škole, biblioteke, privrednici.
Коментари