Читај ми!

Srpski naučnici na usavršavanju u Kini, prva grupa mladih istraživača kreće sledeće godine

Nastavlja se saradnja srpskih i kineskih naučnika. U Kini će boraviti 50 naših mladih istraživača, a prva grupa na put kreće sledeće godine. Saradnja se nastavlja i kroz pet projekata.

Mladi istraživači će dodatno znanje i iskustvo sticati u Kini na naučnom usavršavanje sledeće godine.

''Nesumnjivo će ovo biti ne samo razmena znanja već i kulturnog nasleđa između naša dva prijateljska naroda. I jako mi je drago da ćemo mi biti ambasadori Srbije u svetu nauke u Kini", rekla je Aleksandra Cvetanović, sa Tehnološkog fakulteta.

Mladen Kalajdžić sa Poljoprivrednog fakulteta u Novom Sadu ističe da je to za njih velika stvar.

''S obzirom na to da je Kina jedna od najrazvijenih zemalja i u naučnom smislu, to je zaista velika stvar za nas, a takođe prilika da mi predstavimo naše rezultate'', dodao je Kulundžić.

Očekuju da će i to doprineti razvijanju naučne saradnje dve zemlje.

Ministarka nauke, tehnološkog razvoja i inovacija Jelena Begović navodi da je raspisan konkurs za 50 naučnika, posle sastanka i zvanične posete predsednika Si Đinpinga i sastanka sa Aleksandrom Vučićem, gde je dogovoreno da Kina pruži podršku u usavršavanju mladih istraživača i u unapređenju naučnih aktivnosti.

''Tu će imati priliku da uče, da stiču nova znanja, takođe da razmenjuju nova znanja. Naši naučnici imaju jako dobre ideje, imaju velike ekspertize, da uče o novim tehnologijama i da to znanje donesu u Srbiju'', istakla je Begovićeva.

Ambasador Kine u Srbiji Li Ming naveo je da kineska nauka i tehnologija ubrzano rastu, ali i da to žele da podele sa najbližim prijateljima i naučnicima u celom svetu.

''Nauka i tehnologija ne bi trebalo da poznaju granice između različitih zemalja, treba da radimo zajedno kako bismo doprineli miru, stabilnosti, ekonomskom razvoju'', dodao je Ming.

Paralelno s tim, sprovodiće se i pet projekata, između ostalog u oblastima zelene energije, biomedicine, poljoprivrede i proizvodnje hrane.

Direktorka Instituta za nuklearne nauke "Vinča" dr Sanja Vranješ Đurić nada se napretku u oblasti nuklearne tehnologije na osnovu iskustva stečenog u Kini.

"Sa druge strane, kolegama iz Kine ćemo predstaviti da naša znanja iz oblasti proizvodnje radiofarmaceutika, pošto smo mi jedini centar u regionu, 'Vinča' proizvodi i za Srbiju i za Srpsku, onda ćemo omogućiti kolegama iz Kine da uđu u svet radiofarmaceutika", zaključila je Vranješ Đurićeva.

U naredne tri godine u Kinu će otići 50 naših mladih istraživača. Tamo će boraviti od 6 do 12 meseci.

недеља, 29. децембар 2024.
4° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње