Srpski naučnici na usavršavanju u Kini, prva grupa mladih istraživača kreće sledeće godine
Nastavlja se saradnja srpskih i kineskih naučnika. U Kini će boraviti 50 naših mladih istraživača, a prva grupa na put kreće sledeće godine. Saradnja se nastavlja i kroz pet projekata.
Mladi istraživači će dodatno znanje i iskustvo sticati u Kini na naučnom usavršavanje sledeće godine.
''Nesumnjivo će ovo biti ne samo razmena znanja već i kulturnog nasleđa između naša dva prijateljska naroda. I jako mi je drago da ćemo mi biti ambasadori Srbije u svetu nauke u Kini", rekla je Aleksandra Cvetanović, sa Tehnološkog fakulteta.
Mladen Kalajdžić sa Poljoprivrednog fakulteta u Novom Sadu ističe da je to za njih velika stvar.
''S obzirom na to da je Kina jedna od najrazvijenih zemalja i u naučnom smislu, to je zaista velika stvar za nas, a takođe prilika da mi predstavimo naše rezultate'', dodao je Kulundžić.
Očekuju da će i to doprineti razvijanju naučne saradnje dve zemlje.
Ministarka nauke, tehnološkog razvoja i inovacija Jelena Begović navodi da je raspisan konkurs za 50 naučnika, posle sastanka i zvanične posete predsednika Si Đinpinga i sastanka sa Aleksandrom Vučićem, gde je dogovoreno da Kina pruži podršku u usavršavanju mladih istraživača i u unapređenju naučnih aktivnosti.
''Tu će imati priliku da uče, da stiču nova znanja, takođe da razmenjuju nova znanja. Naši naučnici imaju jako dobre ideje, imaju velike ekspertize, da uče o novim tehnologijama i da to znanje donesu u Srbiju'', istakla je Begovićeva.
Ambasador Kine u Srbiji Li Ming naveo je da kineska nauka i tehnologija ubrzano rastu, ali i da to žele da podele sa najbližim prijateljima i naučnicima u celom svetu.
''Nauka i tehnologija ne bi trebalo da poznaju granice između različitih zemalja, treba da radimo zajedno kako bismo doprineli miru, stabilnosti, ekonomskom razvoju'', dodao je Ming.
Paralelno s tim, sprovodiće se i pet projekata, između ostalog u oblastima zelene energije, biomedicine, poljoprivrede i proizvodnje hrane.
Direktorka Instituta za nuklearne nauke "Vinča" dr Sanja Vranješ Đurić nada se napretku u oblasti nuklearne tehnologije na osnovu iskustva stečenog u Kini.
"Sa druge strane, kolegama iz Kine ćemo predstaviti da naša znanja iz oblasti proizvodnje radiofarmaceutika, pošto smo mi jedini centar u regionu, 'Vinča' proizvodi i za Srbiju i za Srpsku, onda ćemo omogućiti kolegama iz Kine da uđu u svet radiofarmaceutika", zaključila je Vranješ Đurićeva.
U naredne tri godine u Kinu će otići 50 naših mladih istraživača. Tamo će boraviti od 6 do 12 meseci.
Коментари