Нишка гимназија "Бора Станковић" у блокади
И последња, четврта, гимназија у Нишу "Бора Станковић" је у блокади.
Матуранти ове гимназији саопштили су да су о блокади гласали само пунолетни ученици, те да је од присутних 171, њих 168 гласало за, а да је троје било уздржано.
Како је саопштено, школа ће бити блокирана од уторка до петка ако захтеви не буду испуњени.
О наставку блокаде ће се поново гласати после петка.
Опширније
Краће
Онлајн седница Савета Универзитета у Београду
Тринаеста седница Савета Универзитета у Београду одржана је онлајн формату услед студентске блокаде зграде Ректората, наводи се у саопштењу Универзитета у Београду.
Седници је, како се наводи, присуствовала већина чланова Савета, а председница Сања Алексић Ковачевић потврдила је да Савет, као највиши управни орган институције, има кључну улогу у доношењу одлука које утичу на развојну и пословну стратегију, финансије и управљање Универзитетом.
Разматране су и усвојене, како се наглашава, измене и допуне Статута Универзитета, финансијски план за 2025. годину и одлуке везане за финансирање рада Студентског парламента и ваннаставних активности студената.
Такође, Савет је донео одлуке о разрешењу и именовању чланова одбора задужбина и фондација у оквиру Универзитета.
Наредна седница Савета УБ планирана је за јануар 2025. године.
Опширније
Краће
ФИЛУМ: Потпуна блокада Ректората у Крагујевцу
Студенти Филолошко-уметничког факултета у Крагујевцу су саопштили да су званично ступили у блокаду зграде Ректората Универзитета у Крагујевцу.
Претходно су, од 6. децембра, блокирали Свечану салу Ректората.
Свакодневно организују 15-оминутну ћутњу испред зграде Ректората, како би одали пошту страдалима у трагедији на Железничкој станици у Новом Саду.
Опширније
Краће
Средњошколци одали пошту страдалима у Новом Саду пре уручења награда у САНУ
Ученици средњих школа, који су на међународним такмичењима освојили неко од прва три места, пре него што су им уручена признања Српске академије наука и уметности (САНУ) у згради те институције, петнаестоминутним ћутањем одали су пошту настрадалима у трагедији у Новом Саду.
Ученици су у тишини стајали од 11:52 до 12:07, а почетак церемоније уручења признања био је заказан за 12 часова.
Признање САНУ добило је више од 120 ученика, а највише медаља на међународним такмичењима освојили су средњошколци Страхиња Тривковић, Михаило Јанчевић и Андреј Дробњаковић.
Председник САНУ Зоран Кнежевић изјавио је да је велики број признања која су додељена ученицима најбољи показатељ и гаранција да Србија и Академија имају будућност, коју ће чинити успешни и вредни млади људи.
Кнежевић је истакао да САНУ као као кровна научна и уметничка институција у земљи са великом пажњом прати шта раде млади и нагласио да Академија зна колико је рада, труда и талента уложено како би се тако добри резултати остварили.
Сваки ваш индивидуални успех, видимо као успех свих нас, као још један беочуг у ланцу појединачних и колективних достигнућа наших људи и друштва у целини, поручио је Кнежевић.
Опширније
Краће
У центру Земуна, студенти, гимназијалци, средњошколци блокирали саобраћај
Неколико стотина студената Пољопривредног факултета, Земунске гимназије и средњих медицинске и економске школе и данас је на 15 минута блокирало саобраћај у центру Земуна, у знак помена на 15 погинулих у паду надстрешнице у Новом Саду.
Они су, поред осталих, носили и транспаренте "Мирно спавај нано све је блокирано", "Живот није игра, трула власт нас стигла", "Економска је устала", "Одговорност нема цену", "Живот спасавају они који се данас боре за сопствени", јавља Фонет.
Скуп је протекао без инцидената.
Опширније
Краће
И нишка гимназија "9. мај" у блокади
Након ученика гимназија “Стеван Сремац” и “Светозар Марковић” у Нишу, блокаду су на пленуму изгласали и матуранти Гимназије “9. мај”, па ће они остати у учионицама, иако је Влада Србије прогласила распуст.
Kако је наведено у саопштењу Ученичког парламента на званичној Инстаграм страници школе, професори гимназије су то подржали, а идеја је да се пружи подршка студентским блокадама.
Од данас се у школским просторијама одржавају ваннаставне активности и радионице у сарадњи са професорима гимназије, а сваки малолетни ученик у обавези је да носи потписану сагласност родитеља за време свог боравка у гимназији.
Опширније
Краће
Блокирана раскрсница код Правног факултета у Београду
Студенти су у 11.52 блокирали раскрсницу код Правног факултета у Београду.
Петнаестоминутном тишином одали су и данас пошту за петнаесторо настрадалих у паду надстрешнице Железничке станице у Новом Саду.
Ђаци Шабачке гимназије одали пошту новосадским жртвама
Испред Шабачке гимназије, ђаци су изашли да одају пошту страдалима у новосадској трагедији и пруже подршку студентима у блокадама.
Испред Ректората на Студентском тргу у Београду
Студенти су у 11:52 блокирали улицу на Студентском тргу испред Ректората у знак поште страдалима у рушењу надстрешнице на железничкој станици у Новом Саду.
Петнаест минута тишине у гимназији "Исидора Секулић" у Новом Саду
Група бивших и садашњих ученика гимназије "Исидора Секулић" у Новом Саду, окупила се у дворишту ове школе, и симболично су у 11 и 52, одржали петнаест минута ћутања за настрадале у трагедији на Железничкој станици у овом граду.
Бивши ученици дошли су на позив матураната гимназије како би показали солидарност. Матуранти Исидорине гимназије, пре недељу су објавили да подржавају захтеве средњошколаца и студената, а у петак су са ученицима из Гимназије "Лаза Костић" узели учешће у протестној шетњи.
РТС/ Душан Милетић
Опширније
Краће
Студенти Правног факултета у Новом Саду у тоталној блокади
Студенти Правног факултета у Новом Саду, који су претходних недеља блокирали рад овог факултета, одлучили су за, како кажу - тоталну блокаду од данас, због одлуке Наставног особоља факултета да се јануарску рок одржи, упркос околностима и закључку Пленума студената, који је, како наводе студенти у саопштењу, меродавно тело за доношење одлука током блокаде.
Тотална обустава подразумева обуставу рада свих служби и комплетног научно наставног особља, а приступ факултету дозвољен је искључиво студентима овог факултета уз приказивање индекса, студентске картице или сервиса уз документ са сликом ради потврде идентитета
Они су јуче саопштили да је "након формално прокламоване подршке студентима у блокади, руководство и већина наставног особља Правног факултета Универзутета у Новом Саду одустало од стварне подршке студентима".
Фото РТС
Studenti iz Novog Sada, Beograda, Niša, Leskovca, Šapca, Kragujevca i drugih gradova Srbije od 11.52 na 15 minuta su blokirali raskrsnice odajući poštu poginulima u padu nadstrešnice na Železničkoj stanici u Novom Sadu, 1. novembra.
Deo studenata nastavlja sa blokadama zgrada fakulteta i rektorata širom Srbije posle organizacije velikog protesta u nedelju na Trgu Slavija u Beogradu kojem su se pridružili poljoprivrednici, glumci, aktivisti i drugi građani povodom tragedije na Glavnoj železničkoj stanici u Novom Sadu u kojoj je poginulo 15 ljudi, a teško su povređene još dve osobe.
Istovremeno se u mestima širom zemlje održava i akcija "Zastani, Srbijo", kojom studenti i građani petnaestominutnom ćutnjom odaju poštu za 15 žrtava u Novom Sadu, blokirajući pojedine ulice i trgove.
Zahtevi studenata u blokadama su objavljivanje celokupne dokumentacije o rekonstrukciji Železničke stanice, odbacivanje optužbi protiv uhapšenih i privedenih studenata, aktivista i građana na prethodnim protestima povodom tragedije u Novom Sadu, podnošenje krivičnih prijava protiv svih napadača na studente, profesore i građane i povećanje budžeta za fakultete za 20 odsto.
Predstavnici vlasti smatraju da su ispunili sve zahteve, dok studenti u blokadama ističu da nijedan od zahteva nije ispunjen u potpunosti.
U blokadama je najmanje 63 fakulteta pet državnih univerziteta, dva privatna fakulteta i četiri visoke strukovne škole.
Blokadama i obustavi nastave pridružili su se maturanti velikog broja gimnazija i srednjih stručnih škola.
Studentske blokade fakulteta i rektorata počele su krajem novembra, pošto su akademci sa Fakulteta dramskih umetnosti (FDU) u Beogradu fizički napadnuti ispred zgrade fakulteta tokom odavanja pošte stradalima u novosadskoj tragediji.
Коментари