Читај ми!

Izazovi pristupačnosti – barijere i prava osoba s invaliditetom u Srbiji

Od arhitektonskih prepreka do nerazumevanja i stigmatizacije osoba s invaliditetom. Kako se boriti s barijerama da ovih 15 odsto populacije ne ostane van društvenih tokova, bila je tema dijaloga "Politike pristupačnosti izgrađenog okruženja – Srbija na putu ka EU".

Pomaka ima, ali još uvek postoje mnogi problemi – od arhitektonskih barijera do ostvarivanja prava iz oblasti socijalne i zdravstvene zaštite, informisanja i obrazovanja.

"Svi ovde danas, koji koristimo kolica, morali smo da uložimo dodatni napor da bismo došli. Jako je teško i u obrazovnim ustanovama i na fakultetima. Studenti se dovijaju na različite načine, što zavisi od tuđe podrške, da li će neko pomoći da uđu", kaže Ljupka Mihajlovska.

Nepristupačnost

Novinarka Nevena Jovanović ističe da osobe koje nemaju vid imaju mnogo nepristupačnih stvari.
"Počinje od toga da nemamo pravo na samostalno glasanje, oko nas po ovom gradu su rupe i slepe ulice", ukazuje Jovanovićeva.

Važno je zato da se i osobe s invaliditetom pitaju kada se o njima odlučuje, pa je nedavno formirana neformalna Parlamentarna grupa. To je bila i preporuka ODIHR-a, koji je ocenjivao pristupačnost Narodne skupštine.

"Predložena su poboljšanja kako može da se prilagodi i proširi prilaz liftovima, da treba raditi na tome tokom zakonodavstva, jer naša radna grupa koja je ozbiljna radi na preporukama ODIHR-a da osobe sa invaliditetom mogu lakše da budu birane i da učestvuju na izborima", napominje Elvira Kovač, potpredsednica Narodne skupštine Srbije.

Izazovi primene

Ministar za ljudska i manjinska prava i društveni dijalog Tomislav Žigmanov, podseća da je Srbija ratifikovala sve međunarodne dokumente koji se tiču koncepta pristupačnosti.

"Mnogo je urađeno u usaglašavanju domaćeg zakonodavnog okvira, ali imamo izazove kada je u pitanju realizacija", ukazuje Žigmanov.

Prepreke sa kojima se suočavaju osobe s invaliditetom, otežavaju život i drugim građanima.

"Majke koje svoju decu prevoze kolicima na različite destinacije, starije osobe koje u kasnijem dobu koriste različita pomagala, kao i oni koji imaju neki akutni problem kada je u pitanju prepreka da dođu do različitih informacija ili destinacija", ističe ministarka bez portfelja Tatjana Macura.

O tome treba razmišljati pre nego što iskusimo život osoba s invaliditetom.

субота, 21. децембар 2024.
5° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње