Petarde mogu biti opasne igračke, a deca nisu svesna posledica

Dečak star 11 godina povređen je pre nekoliko dana kada je u blizini škole u Stublinama na njega drug bacio petardu. I takvi naslovi su postali svakodnevnica u periodu novogodišnjih praznika. Ne pomaže ni to što je na društvenim mrežama sve prisutniji trend - ko može duže da drži petardu u ruci ili ustima. Statistika pokazuje da povrede najčešće zadobijaju dečaci, u periodu puberteta kada se oni uglavnom dokazuju u društvu.

Opasni izazovi na društvenim mrežama postoje gotovo dve decenije. Među decom školskog uzrasta, danas su aktuelna tri - leteći supermen, izazov gušenja i ko može petarde što duže da drži u ruci ili ustima.

"Veliki broj dece ne shvata zapravo, ne sagleda iz kritičkog ugla - a šta ako nešto krene po zlu. Nisu svesni zapravo tih negativnih posledica, koje mogu da nastanu nisu svesni da taj završni stadijum tog izazova može da ih povredi, da im ugrozi zdravlje i da im ugrozi život. Imali smo nažalost u Srbiji zabeležene smrtne slučajeve upravo zbog izazova", kaže Katarina Jonev Ćiraković, edukatorka za bezbednost dece na internetu.

U 30 do 40 odsto slučajeva od petarda najčešće strada šaka, zatim povrede glave i vrata.

"Najčešće dolazi do opekotina, zatim i neke dublje povrede od lakih telesnih do teških telesnih povreda, povrede tetiva, povrede mekih tkiva, amputacije ekstremiteta - sve to smo viđali u praksi. Glava i vrat, odnosno najčešće oči i samo lice", kaže Aleksandar Vlahović, upravnik klinike za dečiju hirurgiju Instituta za majku i dete.

Ako dete ostane bez prsta ili dela šake, onda je je to trajni invaliditet, kaže doktor Vlahović i ističe da je tada ne samo to dete ugroženo, nego i njegova porodica.

Zabranjena prodaja mlađima od 18 godina

Iako je Zakonom zabranjena prodaja pirotehnike mlađima od 18 godina, praksa pokazuje da oni ipak nađu način.

"Maloletna lica pronalaze načine kako da dođu do pirotehničkih sredstava time što pošalju punoletno lice - majku, oca, nekog starijeg člana porodice da im kupi pirotehnički proizvod", kaže Marko Kulenović, prodavac pirotehnike.

Apel roditeljima

Rade Milošević, pomoćnik načelnika Uprave za preventivnu zaštitu od požara i eksplozija u Sektoru za vanredne situacije, apeluje na roditelje da protehnička sredstva koriste u skladu sa propisanoim deklaracijom. 

"Pokušavamo da apelujemo, pre svega na roditelje i staraoce te dece, jer deca sama ne mogu da kupe pirotehnička sredstva u prodavnicama, da kad roditelji kupe i koriste to pirotehničko sredstvo u skladu sa propisanom deklaracijom, da nikako ne dozvoljavaju maloletnim korisnicima, odnosno svojoj deci", rekao je Milošević.

U prethodne tri godine, MUP je zabeležio 118 slučaja narušavanja javnog reda i mira, zbog upotrebe pirotehnike. Zakonom o javnom redu i miru, predviđene su i novčane kazne od 50 do 100 hiljada dinara, odnosno zatvorske od 30 do 60 dana.

четвртак, 23. јануар 2025.
5° C

Коментари

Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом
Predmeti od onixa
Уникатни украси од оникса
Ruzmarin
Рузмарин – биљни еликсир младости, чува наше памћење и отклања болове