Централна државна церемонија поводом Дана примирја, на Новом гробљу положени венци
Централна државна церемонија поводом обележавања Дана примирја у Првом светском рату одржана је код Спомен-костурнице бранилаца Београда у Првом светском рату на Новом гробљу, а венце су положили министар за рад, запошљавање, борачка и социјална питања и председник Одбора за неговање традиције ослободилачких ратова Србије Немања Старовић, министар спољних послова Марко Ђурић и председник Скупштине града Београда Никола Никодијевић.
Венце су положили и шеф Делегације Европске уније у Србији Емануеле Жиофре, амерички амбасадор у Београду Кристофер Хил, делегације Министарства одбране и Војске Србије, представници удружења опредељених за неговање традиција ослободилачких ратова Србије, борачких удружења и дипломатског кора.
Старовић је истакао да се никада не смеју заборавити они који су се борили и жртвовали се за нашу слободу.
"Њихова храброст и љубав према отаџбини морају нам бити вечити оријентир. Деценије неоправданог заборава заменило је ново време, у ком најславније поколење у историји нашег рода добија достојну љубав и поштовање својих потомака и државе", рекао је он.
Додао је да је лекција веома јасна, а то је да мир и слобода немају цену.
"Мир и слобода нису неко затечено стање, већ нешто за што се морамо свакодневно борити", нагласио је он.
Венци су положени и на француском војном гробљу, као и код Спомен-костурнице руских војника страдалих у Првом светском рату.
Венце су на Француском гробљу положили министар без портфеља задужен за дијаспору Ђорђе Милићевић, француски амбасадор у Београду Пјер Кошар, као и остали представници дипломатског кора.
Код Спомен-костурнице руским војницима страдалим у Првом светском рату венце су положили министар без портфеља задужен за међународну економску сарадњу и област друштвеног положаја цркве у земљи и иностранству Ненад Поповић и руски амбасадор у Београду Александар Боцан Харченко.
Министар иностраних послова Марко Ђурић положио је венац на гроб Николе Пашића.
Опширније
Краће
Милићевић положио венац на Француском војном гробљу у Београду
Ђорђе Милићевић, министар без портфеља задужен за односе са дијаспором, положио je венац на Француском војном гробљу у Београду и одао пошту страдалима у Првом светском рату.
"Победа у Великом рату представља један од најважнијих тренутака у модерној историји Србије и њен значај је много већи од војног тријумфа, она је симболизовала несаломив дух народа и право Србије на слободу и сувереност. Данас, сећање на победу и огромне жртве има важно место у колективном идентитету Србије", рекао је Милићевић.
Први светски рат, указао је, донео је Србији незамисливе губитке, "али је нама, који смо дошли после њих, остало сведочанство о храбрости, чврстини и пркосу једног народа".
"Дан примирја за нас није само сећање на крај једног рата, већ је и подсећање на обавезу да негујемо мир и сећање на оне који су га омогућили. Мир је вредност коју данас славимо и коју, можда више него икада пре, морамо да ценимо и да чувамо", рекао је Милићевић.
Он је подсетио на савезништво Француске и Србије у Првом светском рату, које представља једно од најсветлијих поглавља у историји српско-француских односа, указавши да су се француски војници борили раме уз раме са српским, а да "пријатељство створено у рововима снажно одјекује и више од сто година касније".
Опширније
Краће
Вучевић положио венац на Споменик незнаном јунаку на Авали
Премијер Србије Милош Вучевић положио је данас, као изасланик председника Републике Србије, венац на Споменик незнаном јунаку на Авали, а поводом Дана примирја у Првом светском рату.
Вучевић је уписао у спомен-књигу да је једна цела генерација прекинула живот због Србије и да је младост остала на пољима Цера, Колубаре, Мачковог камена, Кајмакчалана, па све до Караванки.
"Једна жртва какве нема равне у европској историји. Ти су људи умрли и гладовали, ратовали и крварили, али Србију нису дали. Нашу заставу, част, слободу и образ. То су биле дужност и вера, то је био завет слободи и Лазаревој Србији. Хвала вам на свему што сте имали и дали. Хвала вам што сте утрли правац и пут. Хвала вам што сте нас учинили достојним да се можемо звати вашим потомцима. Наш једини завет јесте да будемо вас достојни. Нека живи Србија у вечности! Нека се зна да смо на данашњи дан тријумфално победили као народ и држава!", написао је Вучевић у спомен-књизи.
Ђурић: Србија је платила високу цену слободе, сећамо се голготе, али и истрајности
Министар спољних послова Марко Ђурић изјавио је да је Србија у Првом светском рату платила високу цену слободе, због чега ће наша држава и њени грађани наставити да чувају српску државност, слободу и независност као врхунске националне вредности.
"Данас, на Дан примирја у Првом светском рату, сећамо се голготе кроз коју су у ратним годинама прошли наша држава и наш народ, али и истрајности и херојства славних предака захваљујући којима данас постојимо", објавио је Ђурић на мрежи Икс.
Он је истакао да је српски народ био највећа жртва Првог светског рата.
"Централне силе, вођене империјалним амбицијама, покушале су да избришу са мапе једну малу али слободољубиву земљу. Србија је у том рату изгубила више од четвртине становника и 62 одсто радно способне мушке популације", подсетио је Ђурић.
У аналима светске војне историје, истакао је, остаће уписано да је храбри српски народ извојевао прву савезничку победу на планини Цер.
"Опустошена српска држава и страдални српски народ подигли су се из пепела, управо као неуништиви цвет Наталијина рамонда, симбол који данас поносно носимо поред срца", закључио је Ђурић.
Опширније
Краће
Додик честитао Дан примирја: Срби су увек били на страни праведника и победника
Председник Републике Српске Милорад Додик честитао је свим Србима Дан примирја у Првом светском рату, истакавши да је српски народ и у том рату, као и увек кроз историју, био на страни праведника и антифашиста, а никада окупатора и освајача.
"У свим протеклим ратовима, а што историјске чињенице неспорно потврђују, српски народ је био жртва тираније и окупације. Многи освајачи су кидисали на српску земљу и српски народ са жељом да нас покоре и униште. Оно на шта можемо и треба да будемо бити поносни јесте да смо увек били на правој страни, страни патриота и победника, а не тирана", поручио је Додик поводом обележавања Дана примирја у Првом светском рату.
Он је нагласио да су се Срби у Великом рату борили за ослобођење не само свог народа, већ свих поробљених јужнословенских народа, уверени да слободу доносе и њима, преноси РТРС.
Додик је навео да је српски народ вековима свој на своме, "дочекивао је и испраћао многе империје од Отоманске до Аустроугарске, од немачке фашистичке окупационе силе, НДХ, па до неке такозване армије БиХ, и увек, нажалост уз велике жртве, излазио као победничка страна и градио своју државу из пепела, али ју је градио и изградио".
"Као што Наталијина рамонда, цвет феникс, симболизује победу српског народа у Првом светском рату, могу слободно рећи да она симболизује и васкрсење српског народа који се увек као феникс диже из пепела и наставља путем победе, слободе и развоја", закључио је Додик.
Опширније
Краће
U francuskom gradu Kompjenju, u specijalnom vagonu maršala Ferdinanda Foša, 11. novembra 1918. godine u 11.00 potpisano je primirje u Prvom svetskom ratu, koje je bilo na snazi sve do zaključivanja konačnog mirovnog sporazuma u Versaju 28. juna 1919. godine.
Dan primirja u Prvom svetskom ratu se kao državni praznik u Srbiji proslavlja od 2012. godine.
U svetu, obeležava se u isto vreme u svim glavnim gradovima država pobednica, poput Velike Britanije, Francuske, Italije, Rusije, SAD, Novog Zelanda i Belgije.
U do tada najstrašnijem sukobu koji je svet video, prema podacima Konferencije mira u Parizu 1919, Srbija je izgubila 1.247.435 ljudi, odnosno 28 odsto celokupnog stanovništva koje je imala po popisu iz 1914. godine. Od tog broja poginulo je ili umrlo od rana i epidemije 402.435 vojnika.
Simbolika Natalijine ramonde
Kao glavni motiv za amblem praznika koristi se cvet Natalijina ramonda, ugrožena vrsta koja raste na istoku Srbije i na planini Nidže na najvišem vrhu Kajmakčalana, a na kojoj je srpska vojska pod komandom vojvode Živojina Mišića vodila žestoke borbe protiv Bugara kako bi stvorila uslove za proboj Solunskog fronta.
Simbolika cveta je višestruka, i zbog staništa, i zbog imena.
Cvet je nazvan po kraljici Nataliji Obrenović, a poznat je i kao cvet feniks, jer čak i ako se potpuno osuši, kad se zalije može da oživi, što simbolički ukazuje na vaskrs srpske države iz pepela posle Prvog svetskog rata.
U amblemu se pojavljuje i motiv trake Albanske spomenice, koja se nalazi iznad cveta.
Niz ceremonija povodom Dana primirja
U Srbiji će nizom ceremonija, polaganjem venaca i odavanjem počasti biti obeležen Dan primirja.
Centralna ceremonija održana je kod Spomen-kosturnice branilaca Beograda u Prvom svetskom ratu na Novom groblju, koju je predvodio ministar za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja i predsednik Odbora za negovanje tradicije oslobodilačkih ratova Srbije Nemanja Starović.
Vence su kod Spomen-kosturnice na Novom groblju položili i delegacije Ministarstva odbrane i Vojske Srbije, predstavnici Grada Beograda, predstavnici udruženja opredeljenih za negovanje tradicija oslobodilačkih ratova Srbije, boračkih udruženja i diplomatskog kora.
Premijer Miloš Vučević je kao izaslanik predsednika Srbije položio venac na Spomenik neznanom junaku na Avali.
Ceremonija polaganja venaca održana je i na Francuskom groblju, kao i kod Spomen-kosturnice ruskih vojnika stradalih u Prvom svetskom ratu.
Na groblju Komonvelta, kao izaslanik Vlade Srbije, lovorov venac položio je ministar informisanja i telekomunikacija Dejan Ristić.
Dan primirja u Prvom svetskom ratu obeleževa se i na Srpskom vojničkom groblju u Bitolju, u Severnoj Makedoniji, a državnu delegaciju Srbije predvodi državni sekretar Ministarstva za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja Zoran Antić.
Ceremoniji će prisustvovati i predstavnici Ministarstva odbrane i Vojske Srbije, kadeti Vojne akademije, predstavnici i studenti Kriminalističko-policijskog univerziteta i predstavnici Vlade Severne Makedonije.
Takođe, prisustvovaće i predstavnici srpske zajednice u Severnoj Makedoniji, udruženja opredeljena za negovanje tradicija oslobodilačkih ratova iz Srbije i Severne Makedonije, kao i predstavnici diplomatskih misija u Severnoj Makedoniji.
Organizator ceremonije je Odbor Vlade Srbije za negovanje tradicije oslobodilačkih ratova Srbije, zajedno sa Ambasadom Srbije u Severnoj Makedoniji.
Ceremonije polaganja venaca i odavanja počasti biće organizovane i na srpskim vojničkim grobljima u mestima Bač, Dobrovenije, Živojno i Skočivir.
Коментари