Читај ми!

Dan primirja – Srbija i svet obeležavaju kraj Prvog svetskog rata

U Srbiji i svetu proslavlja se Dan primirja, u znak sećanja na 11. novembar 1918. godine, kada su sile Antante potpisale primirje sa Nemačkom i time okončale Prvi svetski rat. Centralna ceremonija održana je kod Spomen-kosturnice branilaca Beograda u Prvom svetskom ratu.

Дан примирја – Србија и свет обележавају крај Првог светског рата Дан примирја – Србија и свет обележавају крај Првог светског рата

U francuskom gradu Kompjenju, u specijalnom vagonu maršala Ferdinanda Foša, 11. novembra 1918. godine u 11.00 potpisano je primirje u Prvom svetskom ratu, koje je bilo na snazi sve do zaključivanja konačnog mirovnog sporazuma u Versaju 28. juna 1919. godine.

Dan primirja u Prvom svetskom ratu se kao državni praznik u Srbiji proslavlja od 2012. godine.

U svetu, obeležava se u isto vreme u svim glavnim gradovima država pobednica, poput Velike Britanije, Francuske, Italije, Rusije, SAD, Novog Zelanda i Belgije.

U do tada najstrašnijem sukobu koji je svet video, prema podacima Konferencije mira u Parizu 1919, Srbija je izgubila 1.247.435 ljudi, odnosno 28 odsto celokupnog stanovništva koje je imala po popisu iz 1914. godine. Od tog broja poginulo je ili umrlo od rana i epidemije 402.435 vojnika.

Simbolika Natalijine ramonde

Kao glavni motiv za amblem praznika koristi se cvet Natalijina ramonda, ugrožena vrsta koja raste na istoku Srbije i na planini Nidže na najvišem vrhu Kajmakčalana, a na kojoj je srpska vojska pod komandom vojvode Živojina Mišića vodila žestoke borbe protiv Bugara kako bi stvorila uslove za proboj Solunskog fronta.

Simbolika cveta je višestruka, i zbog staništa, i zbog imena.

Cvet je nazvan po kraljici Nataliji Obrenović, a poznat je i kao cvet feniks, jer čak i ako se potpuno osuši, kad se zalije može da oživi, što simbolički ukazuje na vaskrs srpske države iz pepela posle Prvog svetskog rata.

U amblemu se pojavljuje i motiv trake Albanske spomenice, koja se nalazi iznad cveta.

Niz ceremonija povodom Dana primirja

U Srbiji će nizom ceremonija, polaganjem venaca i odavanjem počasti biti obeležen Dan primirja.

Centralna ceremonija održana je kod Spomen-kosturnice branilaca Beograda u Prvom svetskom ratu na Novom groblju, koju je predvodio ministar za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja i predsednik Odbora za negovanje tradicije oslobodilačkih ratova Srbije Nemanja Starović.

Vence su kod Spomen-kosturnice na Novom groblju položili i delegacije Ministarstva odbrane i Vojske Srbije, predstavnici Grada Beograda, predstavnici udruženja opredeljenih za negovanje tradicija oslobodilačkih ratova Srbije, boračkih udruženja i diplomatskog kora.

Premijer Miloš Vučević je kao izaslanik predsednika Srbije položio venac na Spomenik neznanom junaku na Avali.

Ceremonija polaganja venaca održana je i na Francuskom groblju, kao i kod Spomen-kosturnice ruskih vojnika stradalih u Prvom svetskom ratu.

Na groblju Komonvelta, kao izaslanik Vlade Srbije, lovorov venac položio je ministar informisanja i telekomunikacija Dejan Ristić.

Dan primirja u Prvom svetskom ratu obeleževa se i na Srpskom vojničkom groblju u Bitolju, u Severnoj Makedoniji, a državnu delegaciju Srbije predvodi državni sekretar Ministarstva za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja Zoran Antić.

Ceremoniji će prisustvovati i predstavnici Ministarstva odbrane i Vojske Srbije, kadeti Vojne akademije, predstavnici i studenti Kriminalističko-policijskog univerziteta i predstavnici Vlade Severne Makedonije.

Takođe, prisustvovaće i predstavnici srpske zajednice u Severnoj Makedoniji, udruženja opredeljena za negovanje tradicija oslobodilačkih ratova iz Srbije i Severne Makedonije, kao i predstavnici diplomatskih misija u Severnoj Makedoniji.

Organizator ceremonije je Odbor Vlade Srbije za negovanje tradicije oslobodilačkih ratova Srbije, zajedno sa Ambasadom Srbije u Severnoj Makedoniji.

Ceremonije polaganja venaca i odavanja počasti biće organizovane i na srpskim vojničkim grobljima u mestima Bač, Dobrovenije, Živojno i Skočivir.

субота, 30. новембар 2024.
6° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње