Žandarmerija Srbije vežba i rovovsku borbu – svaki pogrešan korak može biti koban

Savremeni bezbednosni izazovi, kao što su terorizam i ekstremizam, zahtevaju ozbiljnu obuku u bezbednosnim snagama Srbije. Žandarmerija izvodi obuku koristeći sopstvena i iskustva drugih zemalja, ali i pretpostavku da i potencijalni neprijatelj uči. Zato se izvodi i obuka za borbu u rovovima.

Najsavremeniji mogući pristup obuci je korišćenje najsavršenijih oblika postojanja u prirodi - a to su ljudsko telo i ljudski mozak. Ekipa emisije Dozvolite… snimala je obuku pripadnika specijalističkih četa Žandarmerije, koju su izvodili instruktori ove posebne formacije u okviru Ministarstva unutrašnjih poslova Srbije.

Žandarmi su koristili er soft puške, koje ispaljuju sitne plastične kuglice i zaštitne maske, tako da se uvek zna kada je neko pogođen.

Instruktori Žandarmerije su za ovu obuku osim sopstvenog iskustva i planova obuke, išli i na obuku u inostranstvo.

Kapetan policije i stariji instruktor u Komandi Žandarmerije Milorad Ašćerić proveo je četiri i po meseca na vojnoj akademiji u Viškovu u Češkoj Republici.

”Tamo sam bio treniran od strane instruktora britanskih specijalnih jedinica koji su nama izvodili raznu obuku. Jedan od segmenata te borbe bila je i bliska borba u zatvorenom prostoru, borba u rovovskim uslovima i borba bajonetima”, objašnjava Ašćerić.

On ističe da je to za njega bilo dragoceno iskustvo, jer je bio u kontaktu sa instruktorima iz drugih evropskih zemalja koji su na njega preneli brojna iskustva.

”Ja se trudim da sada ta iskustva prenosim ovde u pravom obliku i na pravi način. Videli ste, shodno dešavanjima u svetu, i ne mogu da ne tvrdim da se rovovska borba vraća na velika vrata”, istakao je ovaj stariji instruktor.

Specijalističke čete u Žandarmeriji imaju širok delokrug zadataka, tako da je uvežbavanje rovovske borbe samo deo obuke.

Međutim, to je važan deo obuke za protivteroristička i protivpobunjenička dejstva. Posebno ako se polazi od pretpostavke da i teroristi i ekstremisti uče, prate javno dostupne snimke i tekstove o ratovima u svetu. Zato je na obuci svaki detalj važan.

Rovovska borba se uvežbava korak po korak. Jer u potencijalnom sukobu svaki pogrešan korak može biti koban po pripadnike Žandarmerije. Zato se i posle obuke u rovovima ide na vežbu koja se izvodi na jednom napuštenom seoskom imanju.

Taktička pretpostavka vežbe je da se grupa terorista sakrila na imanju, gde se osim kuća nalazi i pomoćni objekti, ali i dva rova. Diverzantsko teroristička grupa je dobro naoružana i obučena. Po naređenju ministra unutrašnjih poslova, zbog blizine naseljenih mesta koristi se samo lako naoružanje.

I teroristi koriste dronove

A žandarmi koriste i dronove, optiku, balistička zaštitna oprema je napravljena po meri specijalnih jedinica, tako da je sve pri ruci.

Međutim, ovde su najvažnije psihofizičke sposobnosti i kvalitetna obuka. Visoko rastinje i mnogo prepreka traže da se pazi, plus treba da se očisti rov.

”Jako bitna stvar je timski rad. A to se vidi prilikom rovovske borbe, gde oni moraju u svakom trenutku da znaju gde su im ljudi, gde su prijateljske snage, a gde je neprijatelj. I tu mora da bude dobra komunikacija između ljudi i obuka pripadnika, kako bi odgovorili na sve što mi instruktori od njih zahtevamo”, ukazuje kapetan policije Milorad Ašćerić.

Obuka i vežba sa rovovskom borbom su izuzetno psihofizički zahtevni. Kretanje je drugačije, a puška se drži potpuno drugačije u odnosu na druge vrste uvežbavanja.

”Oni su uglavnom u tom nekom pognutom položaju i na kolenima. Nema pravila koja bi decidno odredila čišćenje rova i kom položaju se to radi. U globalu, ako se podgne glava iznad nivoa zemlje dobija se pogodak u glavu”, objašnjava Ašćerić.

Žandarmi se kreću u takozvanom pačijem hodu ili na kolenima i zavisno od dužine i oblika rova. Rovovi mogu biti dužine od najmanje 50 metara, tako da svakih tri do četiri metra idu levo ili desno.

”Tu se radi otvaranje uglova, čišćenje uglova i nikada ne ide manje od dva čoveka. Stalno dve puške treba da budu usmerene u pravcu kretanja da bi sprečili neprijatelja da dejstvuje. Mi im dajemo supozicije da im je čovek ranjen, da je zaglavljena puška ili su ostali bez municije”, objašnjava sagovornik.

Savremena iskustva koja se primenjuju u obuci Žandarmerije obuhvataju i skrivanje od dronova. Na vežbi su teroristi koristili dron za osmatranje terena. Takođe, povremeno se na otvoreno bacaju šok bombe koje simuliraju prave detonacije.

Ruke i noge treba da slušaju mozak

Žandarmi su na ovoj vežbi imali suštinski veoma težak zadatak. Ruke i noge trebale su da slušaju mozak, koji je zapamtio detalje sa obuke. Kako je neprijateljska diverzantsko teroristička grupa skrivena, specijalci Žandarmerije prate svak drvo, svaku granu, tarabe, pomoćne objekte.

I suštinski najteža stvar jeste činjenica da se koristi er soft naoružanje, svaki pogodak treba da se prijavi, a više sudija, instruktora žandarmerija, vode računa o fer pleju.

Taktička pretpostavka vežbe je da diverzantsko teroristička grupa planira napade i na snage bezbednosti. I da su se dobro pripremili za izvođenje terorističkog napada.

Vežba Žandarmerije na temu neutralisanja diverzantsko terorističke grupe trajala je tri i po sata. Bilo je pogođenih na obe strane, što govori koliko savremeni sukob dve dobro obučene formacije može da bude surov.

Zato su visoki oficiri i instruktori iz Komande Žandarmerije pratili svaki detalj vežbe i beležili. Komandir specijalističke čete koja je pohađala obuku za borbu u rovovima i učestvovala na vežbi smatra da je podignuta operativna sposobnost njegove jedinice.

”Mi imamo različite vrste obuke. Ova obuka podrazumevala je uvežbavanje rovovske borbe, ruralne i urbane borbe što je značajno uticalo na nivo naše sposobnosti”, zaključio je komandir specijalističke čete.

Kako su nam rekli oficiri i instruktori iz Komande Žandarmerije, u ovoj formaciji se stalno radi na unapređenju obuke. Od učionice, staze za trčanje i teretane do poligona za obuka. Jer je dobar pripadnik Žandarmerije jedinstvo tela i duha, poverenja u kolege i komandni kadar, koji zna svoj posao i stalno uči.

To je jedini način da Žandarmerija uvek bude spremna za borbu protiv terorizma.

уторак, 14. јануар 2025.
-1° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње