Starije osobe zaslužuju više dostojanstva, nedostaje nam međugeneracijske solidarnosti
Svoj međunarodni dan starije osobe dočekale su marginalizovane u društvu u kome se gaji kult mladosti. Nadežda Satarić iz Udruženja Amiti kaže za RTS da je potrebno obratiti pažnju na dostojanstvo starijih i raditi na međugeneracijskoj solidarnosti.
Nadežda Satarić ukazuje na to da je sve veći broj ljudi koji dožive više od 80 godina a da sa druge strane nadležene službe nisu u stanju da odgovore na njihove zdravstvene potrebe.
"Često ih kod lekara pitaju 'zašto ste došli' i da se uglavnom reaguje samo na hitna stanja kada im je život ugrožen. "Potrebno je voditi računa o njihovom dostojanstvu, bar im društvo toliko duguje, niko iz hira ne dolazi kod lekara", navodi Satarićeva iz Udruženja Amiti koje se bavi unapređenjem položaja ugroženih pojedinaca i grupa.
Prema njenim rečima, naše društvo je prepuno predrasuda prema starosti, jer vlada kult mladosti. "Svi bi želeli da se 'zalede' u nekima godinama a da žive što duže", primećuje Satarićeva.
Ističe da poznaje osobe starije od 80 koje studiraju, lekare koji su odavno u penziji a prate sva moderna dostignuća u medicini.
"Moramo imati više međugeneracijske soldarnosti, sve se to nosi iz porodice a potom iz obrazovnih institucija. Deca iz porodice upijaju i preslikavaju npr. odnos oca prema majci a tu su i neverbalna ponašanja", dodaje Satarićeva.
Napominje da je usamljenost je jedan od ogromnih problema starih, ali da su često i sami za to odgovorni. "Posle smrti bračnog druga izoluju se, umesto da idu u gerijatrijske klubove a važna je i fizička aktivnost, barem šetnja", zaključuje Satarićeva.
Коментари