уторак, 01.10.2024, 08:20 -> 19:54
Извор: РТС
Radio Beograd proslavio 100. rođendan – prvi korak u drugi vek
Radio Beograd, prvi elektronski medij na Balkanu, proslavio je 100. rođendan svečanom akademijom "Iz veka u vek". Radio Beograd je među najstarijim elektronskim medijima u Evropi. Značajan datum je i za Javni servis, jer je iz radija izrasla televizija – današnji RTS.
Завршена свечана академија „Из века у век“ – Радио Београд отворио ново поглавље
Министар информисања Дејан Ристић: Радио Београд је чувар народног и државног бића
Патријарх Порфирије: Благослов медију који је најважнији инструмент културе овог народа
Добитници Златног микрофона Радио Београда су Ксенија Стевановић и Небојша Николић
Ксенија Стевановић је завршила студије музикологије на Факултету музичке уметности у Београду. Две деценије ради као музички уредник на Трећем програму Радио Београда где је још од друге године студија почела да пише и објављује критичке осврте.
Њена интересовања још из студентских дана за експерименталну и електронску музику. Обогатила су етар емисијом „Имагинарни пејзажи“ у којој су представљеби водећи светски и домаћи радови на овом пољу.
Активно је учествовала у ревитализацији уређаја „Синти 100“ у Електронском студију Радио Београда, иницирала и учествовала у бројним пројектима у којима је ревитализовано наше електро-акустичко наслеђе, организовала радионице у Електронском студију и гостовања водећих композитора електроакустичке музике.
Синоним је и за емисију „Студио 6“, довела је Међународни Рострум композитора у Београд, дугогодишња је уредница емисије посвећене оперској уметности и бројних оперских преноса са сцена у Европи и Америци.
Уредница је и емисија „Музика вива“, „Антологија српске музике“, „Сублимне фреквенције“… Од 2018. налази се на месту заменика главног уредника Трећег програма Радио Београда.
Небојша Николић је студије новинарства завршио 1991. године на Факултету политичких наука у Сарајеву. Те и следеће године радио је као хонорарни дописник Радио Београда из овог града.
Убрзо, његово име постаје симбол за Деск Радио Београда, квалитетно уређивање информативних емисија Радио Београд, Јутарњег и Вечерњег дневника, централне информативне емисије „Новости дана“, ноћног деска, био је уредник Дописничке редакције првог програма…
За више од три деценије рада у информативном деску, месту које захтева посебне новинарске вештине – пре свега брзину, прецизност, смиреност, хладнокрвност, рад под притиском, али и одличну комуникацију са тимом – на месту које производи вести на сваких сат времена, не за један него за ТРИ програма, заслужио је апсолутно поверење како колега, тако и слушалаца.
Изнад свега, новинарска професионалност у најтежим и у врло стресним ситуацијама, спремност на преузимање одговорности, приврженост овом позиву и непогрешиви осећај за новинарску вест – само су неке од карактеристика овогодишњег лауреата награде „Златни микрофон“, Небојше Николића.
Директор Радио Београда Милан Недић: Ово је најлепши поклон за прославу 100 година радија
Почела свечана академија „Из века у век“ поводом прославе 100 година Радио Београда
Извођењем Милкине куће на крају отворена свечана академија „Из века у век“.
Prvi put se u etru čuo signal Radio Beograda 1. oktobra 1924. godine iz otpremne radiotelegrafske stanice u Rakovici. Danas slavi 100 godina postojanja.
Radio Beograd je među najstarijim u Evropi. Radio Pariz počeo je emitovanje samo šest meseci ranije, a istog dana kada i Radio Beograd prvi put se oglasio i Radio Beč.
Radio Beograd ima izuzetno živopisnu istoriju, koja se piše i danas, a tokom decenija izrastao je u prvoklasnu medijsku i kulturnu ustanovu.
Program Radio-televizije Srbije je zbog značajnog datuma u znaku veka postojanja Radio Beograda.
Povodom značajnog jubileja, od 13 časova direktno će se na frekvencijama Prvog programa Radio Beograda prenositi svečana Akademija iz poznate Kamene sale.
Na akademiji će biti uručeno priznanje Zlatni mikrofon – Nebojši Nikoliću (Radio Beograd 1) i Kseniji Stevanović (Radio Beograd 3).
Pored direktora Milana Nedića, na Akademiji će govoriti i jedan od najstarijih novinara Miloš Jevtić, Patrijarh Srpski Porfirije i ministar informisanja i telekomunikacija u Vladi Srbije Dejan Ristić.
U isto vreme će se na prvom programu RTS-a od 13 do 15 časova emitovati specijalna emisija ''Jedan dobar vek'' u kojoj se takođe direktno prenosi i svečana Akademija iz Kamene sale Radio Beograda.
U 17:55 će RTS emitovati dokumentarni film "Iz veka u vek - 100 godina Radio Beograda", scenariste i reditelja Dragana Elčića, jednog od naših najnagrađivanijih reditelja.
Prethodnih dana i meseci su u susret događaju organizovani brojni koncerti i izložbe koji slave Radio Beograd.
Početak radiodifuzije
Zvukom radija počela je i radiodifuzija, a ovaj intimni medij vremenom je postao pravi ukućanin porodicama i zauzimao centralno mesto u domovima.
Postavljanjem odašiljača na zgradi Srpske akademije nauka i umetnosti u Knez Mihailovoj ulici 1929. godine Radio Beograd počeo je sa kontinuiranim emitovanjem.
Program, koji se sastojao od muzike, vesti, radio-drama i drugih sadržaja se čuo i u Hrvatskoj i Sloveniji.
Signal radija, koji se emitovao na talasnoj dužini od 437,3 metra, činilo je nekoliko prepoznatljivih tonova pesme "Milkina kuća na kraju".
Emitovanje ma kratkim talasima počelo je 1936. godine, da bi Radio Beograd 1937. emitovao prvu prekookeansku emisiju.
Program Radio Beograda se vremenom proširivao, publika je ubrzo bila u mogućnosti da sluša i humorističke i dramske emisije, predavanja, interpretacije književnih dela kao i muziku koja je izvođena uživo ili emitovana sa gramofonskih ploča.
Redovno emitovanje Drugog programa Radio Beograda počelo je 1958. godine, Trećeg programa 1965. godine. Program Beograd 202 prvi put se oglasio 1969. godine. Od 2019. godine tematski kanali Radio Beograda – Pletenica, Rokenroler, Džuboks i Vrteška, emituju se na besplatnim platformama RTS Zvuk i RTS Planeta koji okupljaju na jednom mestu najbolje od produkcije Javnog medijskog servisa Srbije.
Ljubitelji džeza su prethodnih dana dobili su svoju novu omiljenu platformu – RTS Džezer. Peti tematski kanal Radio Beograda.
Od trenutka kada se oglasio pa do danas Radio Beograd je postao, ostao i biće hram kulture, umetnosti, informisanja, lepog govora i kvalitetne muzike.
Prenosio je glasove naših najvećih umetnika i čuvao zvukove naše tradicije i tako postao sinonim za kulturnu baštinu i izvor inspiracije generaciji slušalaca.
Коментари