Читај ми!

Vučić na obeležavanju jubileja CERN-a: Mnogo srpskih naučnika radi ovde, a Srbija će duplirati iznos koji izdvaja za CERN

Predsednik Srbije Aleksandar Vučić učestvovao na obeležavanju 70 godina postojanja Evropske organizacije za nuklearna istraživanja (CERN). Na svečanosti u Ženevi, predsednik Vučić je ukazao na važnost CERN-a i upozorio na sve manji broj naučnika iz te oblasti. Rekao je da će Srbija udvostručiti novac koji izdvaja za CERN.

Predsednik Srbije Aleksandar Vučić u Ženevi učestvovao je na obeležavanju 70 godina postojanja CERN-a.

Vučić je imao brojne susrete sa svetskim zvaničnicima, predstavnicima međunarodnih organizacija i članovima srpske zajednice koja radi u ovoj organizaciji.

Evropska organizacija za nuklearna istraživanja i Srbija

CERN je najveći centar za istraživanje elementarnih čestica, osnovan 1954. godine i on ima 23 države članice, dok sa 38 država ima ugovore o saradnji.

U Državnom data centru u Kragujevcu krajem 2023. godine potpisan je Memorandum o razumevanju o saradnji u uvođenju i eksploataciji Globalne LHC računarske mreže, kojim je Srbija postala deo globalne računarske mreže Evropske organizacije za nuklearna istraživanja.

IT eksperti Srbije iz Kancelarije za IT i e-Upravu, Državnog data centra, kao i naučnici iz Srbije i CERN-a od tada intenzivno rade na tehničkim aspektima uspostavljanja čvorišta, tzv. Tijer-1 centra, namenjenog za čuvanje, obrađivanje i analizu naučnih podataka sa Velikog hadronskog sudarača (LHC) u CERN-u.

"Uspostavljanje Tijer-1 centra u Srbiji planirano je tokom 2025. godine i predstavlja značajan korak koji će našu zemlju pozicionirati kao 10. u Evropi, a 15. na svetu koja će postati deo Globalne LHC računarske mreže i ujedno našu zemlju staviti u rang sa najnaprednijim IT zemljama sveta", rekao je ranije bivši ministar telekomunikacija Mihailo Jovanović.

Evropska organizacija za nuklearna istraživanja, poznatija kao CERN, započela je proslavu 70. godišnjice postojanja 29. septembra.

Od 1954. hiljade najboljih svetskih naučnika i mladih umova okupljaju se u Švajcarskoj pre svega da bi istražili kako funkcioniše univerzum.

Njihova istraživanja pomogla su u izradi snažnijih računara i mikročipova, poboljšanju tehnologija u zdravstvu, energetici i unapredila su analizu velikih količina podataka, kvantno računarstvo, superprovodljive magnete i hlađenje ugljen-dioksidom za računare.

CERN je možda najpoznatiji po svom ogromnom podzemnom akceleratoru čestica, poznatom kao Veliki hadronski sudarač (LHC) koji radi od 10. septembra 2008. Smešten je u kružnom tunelu obima 27 kilometara, na dubini od 50 do 175 metara ispod francusko-švajcarske granice, u blizini Ženeve.

U CERN-u se sada razvija akcelerator druge generacije, pod nazivom HL-LHC sa visokom luminoznošću, a nadogradnja će omogućiti povećanje broja sudara protona najmanje pet puta.

петак, 22. новембар 2024.
6° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње