Чаушић: Наша корита река су била празна, не очекујемо проблеме
Начелник Сектора за ванредне ситуације Лука Чаушић рекао је да су на најaву Републичког хидрометеоролошког завода и Сектора за ванредне ситуације још 13. 9. упутили упозорења локалним штабовима за ванредне ситуације да се предузму све мере да не би долазило до угрожавања људских живота и имовине.
"Овај талас кише који је био у нашој земљи прошао је и да ми нисмо имали ни интервенција, ни озбиљних проблема. Наши грађани треба да знају да већина воде која отиче из Словачке, Пољске, Румуније неће доћи к нама, она иде ка северу“, каже Чаушић.
Према његовим речима, тренутно је Дунав 270 центиметара код Бездана, што значи да је ниво за метар већи него јуче, а и даље ће расти.
"Између 24. и 26. биће пик тог таласа и он ће бити око редовне границе од поплава, не предвиђа се достизање границе ванредне одбране од поплава“, каже Чаушић.
Напоменуо је да је јуче одржан Републички штаб за ванредне ситуације и да су донесени одређени закључци којима се министарства, посебне организације, институције обавезују да прате стање и да сагледају своје и материјалне и људске капацитете у случају да затреба реакција.
Истакао је да су припадници Сектора за ванредне ситуације још јуче поступили по том налогу. Изазовна ситуација би могла да буде код Шапца.
"Наша корита су фактички била празна, тако да не очекујемо проблема ни на Сави, ни код Шапца. Оно где може бити евентуално изливање, да кажем, јесте један део насеља названог Камењара у Новом Саду“, рекао је.
Када је реч о мањим рекама, каже да оне мирују.
"С једне стране је и повољно да падне киша. Ми смо имали невероватно дугу сушну сезону и најтоплију годину. Ми смо имали девет хиљада пожара на отвореном, више него прошле године. Неке реке су биле на граници да нестану“, каже Чаушић.
Истакао је да су сви путеви, по информацијама из Путева Србије, јутрос проходни, и да није било проблема са клизиштима.
Данас је и Дан Сектора за ванредне ситуације и свој дан у овом сектору, како је рекао Чаушић, дочекују радно.
Опширније
Краће
Dramatične slike o posledicama nevremena koje stižu iz Poljske, Češke, Nemačke, smenjuju jedna drugu.
Saobraćaj u Beču je delimično obustavljen, škole su u vanrednom režimu. U Poljskoj su vlasti naredile evakuaciju svih stanovnika grada Nise.
U Vladi Srbije juče je održana sednica Republičkog štaba za vanredne situacije. Što se tiče Dunava i uticaja na ostale reke, pik se očekuje između 24. i 26. septembra, a procena "Srbijavoda" je da će trajati sedam dana.
Hidrolog iz RHMZ-a Dejan Vladiković rekao je, gostujući u Jutarnjem programu RTS-a, da je što se tiče Kule Nebojše, odnosno stanice Beograd, zabeležen porast od 12 centimetara u poslednja 24 časa, što je manji porast.
"Što se tiče uzvodnih profila, na Bezdanu, za 24 časa bilo je promene vodostaja za 120 centimetara, polako talas hvata zalet. Što se tiče Novog Sada, tu je oko 60 centimetara priraštaja, na Savi je zabeležen porast od 65 centimetara kod stanice Mitrovica i kod Šapca je slično“, rekao je Vladiković.
Prema njegovim rečima, na Dunavu će biti najveći talas, a na Savi će porast biti mnogo manji.
Slična situacija je bila u junu 2013. godine, što se tiče Dunava, kod Budimpešte je bio istorijski maksimum od 892 centimetra, sada se njihove prognoze u taj vrh uklapaju, tako da bi vrh talasa bilo 870 u toku sutrašnjeg dana, navodi hidrolog.
Kako je došlo do ove situacije
Naša stručna javnost ukazuje prethodnih deset godina da smo ušli u periode sa sve češćim ekstremnim pojavama – u jednom delu godine vodostaji su niski, a brzo posle toga nastupa period velikih voda, rekao je Vladiković.
"Imali smo veliku zagrejanost Sredozemlja, krenuo je da se formira Đenovski ciklon, premestio se ka Austriji uz jak priliv vrlo hladnog vazduha sa severa. On je izazvao turbulencije i kod njih je zabeleženo za četiri dana između 150 i 300 mm padavina", objasnio je hidrolog.
Kako ističe, kod nas to sumarno iznosi od 15 do 60 mm i to je popravilo hidrološku situaciju.
Što se tiče Evrope, reč je o katastrofalnoj pojavi, na mnogim pritokama Dunava zabeleženi su istorijski maksimumi, a ima proloma brana na području Češke i južne Poljske, dodaje Vladiković.
"Mi ne očekujemo tako ozbiljnu situaciju kao što je kod njih", zaključio je Vladiković.
Milion vreća sa peskom u Budimpešti
Već peti dan sa prekidima pada kiša u Budimpešti. Mađari se ubrzano pripremaju za, kako kažu, najveći nadolazeći talas u ovoj deceniji, javlja dopisnik RTS-a Marko Maksimović.
Tokom vikenda pripremili su više od milion vreća s peskom. Juče je postavljeno 800.000 vreća na Margaret ajlendu, gde se očekuju najveća izlivanja.
Zatvorene su donje obale Budima i Pešte. Građani su obavešteni da tu ne parkiraju vozila.
Očekuje se da u toku prepodneva Dunav pređe nivo donje obale.
Od gradonačelnika Budimpešte se moglo čuti da je grad spreman za vrh poplavnog talasa koji se očekuje u drugoj polovini nedelje.
Коментари