Читај ми!

Pripadnici Vojske Srbije čuvari mira duž plave linije između Libana i Izraela

Više od 50 raketa lansirano je iz Libana ka severu Izraela. Većina projektila je oborena ali je jedna zgrada u Kirjat Šmoni oštećena. Hezbolah je preuzeo odgovornost. Kao razlog navodi izraelski napad na grad Frun, u kojem su ubijena tri bolničara. U tim okolnostima tanku liniju između dve zemlje čuva misija Ujedinjenih nacija, a u njoj su i pripadnici Vojske Srbije. U mirovnim operacijama širom sveta je 296 pripadnika Vojske i Ministarstva unutrašnjih poslova.

Osetljiv trenutak zahteva oprez što znači da su i linije komunikacije dodatno osigurane. Osnovni zadatak Ujedinjenih nacija u Libanu, bez obzira na teznije, ostaje mir duž takozvane plave linije koja razdvaja Liban i Izrael. Kao deo misije, pomoć lokalnim vlastima i stanovništvu srpski vojnici pružaju od 2010. godine. Trenutno ih je 182 dobro su, zdravi i kažu spremni za redovne zadatke bez ozbira na incidente poput nedavne pucnjave.

"Incident koji se dogodio 24.7.2024. godine je prvo takvo iskustvo za naše mirovne snage, ali je zahvaljujući prisebnosti i poštovanju procedura došlo samo do manje materijalne štete, bez bilo kakvih posledica po ljudstvo. To je potvrda kvalitetne pripremljenosti pripadnika Vojske Srbije za izvršenje ovakvih zadataka. Pohvalio bih pripadnike Pešadijsku četu na pravovmrenom izvršavanju zadataka", rekao je stariji nacionalni predstavnik Vojske Srbije u Misiji UNIFIL Ivica Stojanović.

Na pitanje da li se promenio način funkcinisanja u bazama, s obzirom na to da misija UNFILA ima stroge procedure i kad nema opsanosti od eskalacije sukoba kao što je danas, Stojković je rekao da pravila podrazumevaju da se tokom vatrenih dejstava ne izlazi iz baze, da se koristi zaštitna oprema i da se silazi u sklonište.

"Sa signalom za opasnost se prekidaju sve dužnosti. Pažnja svih naših pripadnika je povećana, a posebno tokom patroliranja duž plave linije. Prisutni rizici usložnjavaju izvršavanje zadataka, ali pripadnici Vojske Srbije će nastaviti da ih izvršavaju odgovorno vodeći računa o bezbednosti naših ljudi, pridržavajući se procedura", rekao je Stojanović.

U mirovnim misijama, srpski vojnici učestvuju još od 1956. kada su se prvi mirovnjaci JNA iskrcali na egipatskom poluostrvu Sinaj. Sada je jedna je od devet u kojima učestvuje Vojska Srbije.

Rizik tih vojničkih zadataka meri se međutim i ljudskim životima. Pre dve godine, u padu helikoptera u Demokratskoj Republici Kongo život je izgubio potpukovnik Dejan Stanojević.

недеља, 22. децембар 2024.
5° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње