уторак, 06.08.2024, 20:50 -> 22:05
Извор: РТС
Protesti protiv iskopavanja litijuma u Jagodini, Sremskoj Mitrovici, Inđiji i Kniću
U Jagodini, Sremskoj Mitrovici, Inđiji i Kniću održani su protestni skupovi građana protiv iskopavanja litijuma u Srbiji.
Nešto posle 19 sati u Jagodini je u centru grada počeo protest protiv rudarenja litijuma u Srbiji.
Sa improvizovane bine okupljenim građanima obratili su se najpre studentkinja iz Rekovca Miona Paunović i poljoprivrednik iz Levča, a potom i građani Dunja Ilić, Goran Trajković i Luka Miličić.
Govornici su istakli da je sa 270 kvadratnih kilometara od manastira Jošanice do Kalenića, potencijalno istražno polje za rudnike i da to oni koji žive od poljoprivrede neće dozvoliti.
Jadar, Levač i Podrinje su poljoprivredni regioni i ne mogu biti mesta gde će se rudariti,naši rudnici su naša plodna polja,poručili su govornici. Našoj deci potrebni su zdrava zemlja, voda i hrana a multinacionalne kompanije neka kopaju kod svoje kuće, čulo se u Jagodini.
Građani su se okupili i u Sremskoj Mitrovici, Inđiji i Kniću.
Juče su se istim povodom okupili građani Smedereva, Rekovca, Bora i Bresnice, a u Paraćinu je 3. avgusta održan protestni skup građana protiv iskopavanja litijuma u Srbiji.
U centru Pančeva 2. avgusta održan je građanski protest, prvi put u tom gradu, protiv projekta "Jadar". I meštani opštine Topola protestovali su protiv iskopavanja litijuma u Srbiji.
Protesti protiv iskopavanja litijuma održani su u Mionici i Raški, u sredu u Požegi, u utorak u Kosjeriću i Mladenovcu, a u ponedeljak u nekoliko gradova i opština Srbije – u Kraljevu, Šapcu, Aranđelovcu, Ljigu i Barajevu.
Serija protesta usledila je posle odluke Vlade Srbije od 16. jula da se nastavi projekat izgradnje rudnika litijuma u dolini Jadra, koji je stopiran 2022. godine.
Odluka je usledila nakon što je ranije ovog meseca Ustavni sud Srbije odlučio da su vlasti u Srbiji stopiranjem projekta 2022. godine prekoračile ovlašćenja. Projekat kompanije Rio Tinto, vredan 2,4 milijarde dolara, stopiran je pre dve i po godine nakon masovnih ekoloških protesta.
Коментари