Читај ми!

Putno osiguranje može biti i od RFZO, razlika nije samo u ceni

Na put u inostranstvo ne treba kretati bez putnog osiguranja, a turističke agencije nude tri polise – individualnu, porodičnu i grupnu. I Republički fond za zdravstveno osiguranje nudi putne polise, koje koštaju od 780 do 1.700 dinara.

Ubod pčele ili krpelja, kontakt sa meduzom ili otrovnom ribom, samo su neke od situacija koje mogu da zagorčaju boravak na moru i da zahtevaju hitan odlazak lekaru.

Ko je, uz aranžman, uplatio i zdravstveno putno osiguranje, bar neće razmišljati o tome koliko će morati da plati medicinsku uslugu.

Turističke agencije nude tri polise – individualnu, porodičnu ili grupnu i ovu poslednju, građani najčešće kupuju. Ne bez razloga.

"U tom slučaju imaju asistenciju našeg vodiča, odnosno predstavnika na destinaciji. Ako putniku nešto zatreba, vodič ili predstavnik agencije aktivira polisu i asistira u tom slučaju. Primera radi, za aranžman u Grčkoj za nekih 10 noćenja okvirna cena je 16 evra po osobi", ističe Dragana Spasović iz turističke agencije “Viva“.

Građani putnu polisu, kao i aranžman, sve češće kupuju onlajn.

U "Dunav osiguranju" kažu da su u prvih šest meseci sa građanima zaključili 5.000 polisa putnog zdravstvenog osiguranja više nego u istom periodu prošle godine.

Važno je da se polisa zaključi pre početka putovanja i da se obavezno ponese na put. Ukoliko se dogodi nešto nepredviđeno, potrebno je da se pozove njihov kontakt centar koji radi non-stop.

"Tu će dobiti svu pomoć u vezi sa organizacijom zdravstvene usluge, dakle biće upućeni u zdravstvenu ustanovu koja je potrebna, dobiće medicinsku uslugu koja je neophodna, hitnu intervenciju ako je potrebna, ambulantno ili bolničko lečenje, nabavku lekova, prevoz do zdravstvene ustanove ako je potrebno, određenu pravnu zaštitu i putnu asistenciju", navodi Nataša Novčić iz "Dunav osiguranja".

Osiguranje nudi i RFZO, ali u vidu refundacije

I Republički fond za zdravstveno osiguranje nudi putne polise, koje koštaju od 780 dinara do 1.700 dinara.

"Mi radimo po principu refundacije. Ako se desi hitan slučaj, osiguranik može u bilo koju zdravstvenu ustanovu da ode, bilo privatnu ili državnu, usluga se tamo plaća, osiguranik dobija original račune i medicinsku dokumentaciju i na osnovu toga, kada se vrati, od nas refundira ta sredstva", objašnjava Andrea Vuletić iz RFZO.

Koliko košta putno osiguranje za 10 dana odmora

Sve je više građana koji pažljivo planiraju boravak u inostranstvu. Koliko će platiti polisu, zavisi od vrste, destinacije na koju idu, ali i od toga koliko godina imaju.

Za 10 dana boravka u nekoj od zemalja Evropske unije polisa može da košta od 800 do 2.000 dinara, a osiguravajuće kuće podmiruju troškove zdravstvenih usluga od 10.000 do 35.000 evra.

Troškove do 50 evra građani će morati da plate sami, ali ako donesu račun i medicinsku dokumentaciju, taj novac će im osiguravajuća kuća isplatiti kada se vrate kući.

петак, 22. новембар 2024.
7° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње