Читај ми!

Slučaj lažne zubarke i nadrilekarke - pre tretmana, proverite doktora

Dva slučaja pružanja estetskih usluga lažnih doktora su zabeležena 2021. godine, a sada je za nadrilekarstvo osumnjičena još jedna žena koja je imala ambulantu za estetske i stomatološke usluge. Kako građani mogu da provere da li su doktori kvalifikovani pre nego što im tretmani naruše izgled i zdravlje.

U postupku koji se vodi protiv osumnjičene S. S. zato što je bez odgovarajuće stručne spreme pružala medicinske usluge, do sada se javilo 40 oštećenih, a na predlog tužilaštva produžen joj je pritvor do 30 dana.

Na saslušanju nije negirala da je radila antiejdžing (protiv starenja) tretmane, ali jeste da je diploma Stomatološkog fakulteta iz Prištine lažna.

Sve je otkriveno u novembru prošle godine, kada je Uprava kriminalističke policije, posle dojave, u Stomatološkoj komori Srbije proveravala kako je S. S. dobila njihovu licencu.

"Od javnog beležnika smo dobili kopiju originala da je to njena diploma. Tu je bila prva greška jer je kod beležnika bilo neregularno. Pozvao sam posle toga dekana Medicinskog fakulteta u Sremskoj Mitrovici, koji nam je posle provere javio da takva diploma nije izdata", kaže dr Milojko Jovanović, direktor Stomatološke komore Srbije.

Diploma falsifikovana, licenca lažna

U slučaju S. S. diploma je falsifikana, a licenca lažna. Doktori stomatologije mogu da rade antiejdžing tretmane.

S obzirom na da to da je reč o procedurama visokog rizika, ipak, moraju da imaju dozvolu Ministarstva zdravlja, licencu koju dobijaju posle nekoliko kurseva i 120 časova obuke, kao i dozvolu Republičke stručne komisije. U suprotnom, u pitanju je nadrilekarstvo.

"Tužilaštvo će u ovom postupku ispitati svedoka. Pozivamo sve građane koji su posetili ordinaciju ili se smatraju oštećenima da prijave slučaj Tužilaštvu.  Tužilaštvo će naložiti i medicinsko veštačenje, gde će veštaci utvrđivati vrstu, stepen i mehanizam nastalih povreda", ističe portparolka Prvog osnovnog javnog tužilaštva u Beogradu Vanja Ćulibrk 

Ovo, nažalost, nije jedini slučaj nadrilekarstva. Sudski sporovi protiv S. K. i njegove majke, koji su imali ordinaciju u centru grada, kao i protiv lažne doktorke O. M. su u završnoj fazi.

"Zakon je predvideo u ovakvim situacijama krivično delo falsifikovanje isprave, gde je zaprećena kazna zatvore do tri godine. Kada je reč o falsifikovanju javne isprave, zaprećena je kazna do pet godina", ističe advokat Boško Božović.

Potrebna veća kontrola

Da bi se stalo na put najezdi salona koji nude estetske tretmane, zdravstvena inspekcija mora više da ih kontroliše.

Višegodišnje kazne zatvora umesto novčanih, sprečile bi lažne stručnjake da rade antiejdžing tretmane, poput botoksa, dermapena, laserskih procedura.

U većini slučajeva, upozoravaju u Stomatološkoj komori, oni koji rade ove tretmane nisu za to obučeni, pa kod njih odlazite na sopstveni rizik.

недеља, 27. јул 2025.
24° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом