Čitaj mi!

Srpski đaci bolji na PISA testovima, moramo da radimo na primeni stečenog znanja

Stigli su rezultati najpoznatijeg PISA testiranja đaka za prošlu godinu održanog u 183 škole. U čitanju i nauci nalazimo se na 40. mestu, a u matematici na 42. To je napredak u poređenju sa 2018. za pet odnosno četiri mesta. Devojčice su kao i u prethodnim testiranjima bile bolje u čitanju, a dečaci u matematici.

Na listi je rangirano 87 država ili ekonomija. Prva tri mesta zauzimaju Singapur, Japan i Koreja. Od zemalja iz regiona najbolje su se plasirali Slovenci, slede Hrvati. Iza Srbije su Crna Gora i Severna Makedonija.

50535584 Razgovor Gordane Stijačić sa Branislavom Ranđelovićem

 

"Ne iznenađuje što su na vrhu azijske zemlje poput Singapura, Koreje, Japana. Oni su u vrhu i u drugim istraživanjima i očigledno da postoji nešto u njihovim obrazovnim sistemima što oni znatno bolje rade od ostatka sveta. Kažem, nije iznenađujuće i oni to nisu stvorili za dve ili tri godine, već dugogodišnjim radom i verovatno ispravnom politikom u svom obrazovanju, tako da puno toga, pogotovo od Singapura, možemo da učimo", rekao je gostujući u Jutarnjem programu direktor Zavoda za proučavanje i vrednovanje kvaliteta nastave u Srbiji Branislav Ranđelović. 

U čitanju i nauci nalazimo se na 40. mestu, a u matematici na 42. To je napredak u odnosu na 2018. za pet odnosno četiri mesta.

"Bitno je ono što ovo istraživanje i njegov kontekst daju nama kao informaciju i što možemo da menjamo dalje. Mi jesmo za nekoliko mesta, međutim, kada budemo uradili detaljne analize, iskoristimo ne samo mesto i ne samo podatke o znanju već i ceo kontekst, socioekonomski status, polnu strukturu, situaciju u školama, da onda izvučemo prave zaključke o našem sistemu. Slovenci i Hrvati su standardno bolji od nas, to je tako bilo u svim istraživanjima i sada je tako, Makedonija i Crna Gora su iza nas. I to jeste jedan od naših resursa za dalje", objašnjava Ranđelović.

Devojčice bolje u čitanju, dečaci u matematici

I na ovom testiranju rezultati su, kao i u ranijim ciklusima, pokazali da su devojčice bolje u čitanju, a dečaci u matematici.

"Interesantno je da je sistem uspeo da skoro izjednači postignuće dečaka i devojčica, ali ćemo videti budućnost jer kao što znate naš sistem je u ovom ciklusu ušao u svih šest velikih istraživanja. Generalno rezultati iz ranijih godina pokazali su da naši đaci lošije primenjuju stečeno znanje i da ne razumeju pročitane tekstove, zbog čega je funkcionalno znanje nešto na čemu treba da radimo", naglasio je direktor Zavoda za proučavanje i vrednovanje kvaliteta nastave u Srbiji.

Slične zaključke smo imali i iz drugih istraživanja. Iako su prošle godine naši četvrtaci bili iznad proseka u čitanju i razumevanju, nema sumnje da su neophodne promene najpre u standardima, a zatim i u programima, kao i u načinu rada sa decom.

"Ne treba likovati nad time što su drugi pali, mi treba da gledamo naš sistem, našu decu i naše obrazovanje i da čak i iz loših iskustava drugih sistema izvučemo dobre zaključke za nas", kaže Ranđelović.

PISA se sprovodi od 2000. godine u trogodišnjim ciklusima. Srbija je prvi put učestvovala 2003. godine i do sada je to činila pet puta. U PISA testiranju učestvovalo je 690.000 učenika srednjih škola iz 81 države.

"Kod nas je to oko 6.500 đaka. PISA je vrlo relevantno istraživanje i to je trenutno jedino istraživanje koje radimo sa petnaestogodišnjacima. Sva ostala istraživanja gde uređujemo znanja naše dece sa znanjima njihovih vršnjaka iz drugih sistema su u osnovnoj školi. Tako da nam je PISA jako značajna, jako je ovaj test cenjen kao indikator onoga kako obrazovni sistem radi i prirodno je očekivati da sada autoriteti u Zavodu i u Ministarstvu sednu i iz ovog izvuku zaključke i da krenemo u neke korekcije koje bi popravile stanje", smatra direktor Zavoda za proučavanje i vrednovanje kvaliteta nastave u Srbiji.

Zavod je već radio na izradi standarda, očekuje se da budu usvojeni. Nakon toga je izmena programa, i promena rada nastavnika sa đacima.

"To nije brz proces, to neće dati rezultate odmah, verovatno neće dati rezultate ni u PISA 2025, ali u onom sledećem ciklusu, a sledeći ciklus će biti 2029. vredi očekivati, posle 2025. PISA će biti svake četvrte godine. I mi nadamo se da ako sada reagujemo da ćemo imati u dogledno vreme bolje pozicije, ne zbog pozicije, već će to biti pokazatelj da su naša deca bolja i da će biti konkurentnije na svetskom tržištu radne snage", istakao je za RTS Branislav Ranđelović.

četvrtak, 09. januar 2025.
19° C

Komentari

Bravo
Šta je sve (ne)dozvoljeno da se jede kada imate povišen holesterol
Krusevac
Preminuo novinar Dragan Babić
Omiljeni režiser
Luis Bunjuel – reditelj koji nam je pokazao da ovo nije najbolji od svih mogućih svetova
Posle toliko vremena..
Reper Didi najbogatiji među slavnima, Đoković na 68. mestu
Zdravlje
Redovno korišćenje aspirina uzrokuje hiljade smrti godišnje