недеља, 27.08.2023, 09:45 -> 12:10
Извор: РТС
Odlaganje roditeljstva između biološkog sata i borbe za egzistenciju
Trend u Srbiji, kao i u svetu, jeste da se roditeljstvo odlaže zbog obezbeđivanja egzistencije i napretka u karijeri, ali se zaboravlja na biološki sat, poručuje za RTS Ana Mitrović, ginekolog-akušer na Klinici "Narodni front". Vreme je najveći neprijatelj u borbi za potomstvo, ističe Marijana Arizanović iz Udruženja "Šansa za roditeljstvo".
Prema rezultatima popisa, skoro trećina stanovnika Srbije starijih od 15 godina nema nijedno dete, Marijana Arizanović je, gostujući u Jutarnjem programu RTS-a, rekla da uvek postoji šansa za roditeljstvo, te da svako od nas ima svoj put, i da je pitanje da li će ga izabrati.
"Važno je da svoj put izaberemo na vreme, jer je vreme najveći neprijatelj u borbi za potomstvo", ističe Arizanovićeva.
Dodaje da su iz Udruženja "Šansa za roditeljstvo" u kontaktu sa osobama koje imaju zdravstvenih problema da postanu roditelji, koji su pokušavali ili pokušavaju da uđu u proceduru vantelesne oplodnje i lečenja neplodnosti...
Poručuje da se Udruženje nada da će u novembru, uz pomoć sponzora uspeti da otvori savetovalište za roditelje koji žele da usvoje decu zbog komplikovane procedure u tom postupku.
Borba za egzistenciju i biološki časovnik
Profesorka Ana Mitrović priča da je od petka do danas rođeno 28 beba u "Narodnom frontu".
Naglašava, međutim, da je trend u Srbiji, kao i u svetu, da se roditeljstvo odlaže zbog napretka u karijeri, obezbeđivanja egzistencije, ali i činjenice da žena sa 40 i 50 godina danas izgleda kao ranije sa 20 i 25.
"Tu se zaboravlja biološki časovnik. Nismo još dobili bitku sa biologijom, a možda ne treba ni da je dobijemo.To što je reprodukcija žene ograničena na period do 40-45 godina u biološkom smislu, ima svojih opravdanja", kaže Mitrovićeva.
Prema njenim rečima, biološki optimum je da se trudnoća ostvaruje između 20. i 25. godine.
"Značaj porodice u društvu stavljen na drugo mesto"
Mitrovićeva ukazuje i da je za mlade važno da se štite od polno prenosivih bolesti, koje mogu da budu i bez simptoma, ali i od neželjenih trudnoća da bi se izbegli abortusi.
"Stasavajući u adolescentski period, koji se poklapa sa reproduktivnim, mladi treba da znaju da će pravilnim ponašanjem sačuvati svoje zdravlje za vreme kada budu želeli da budu roditelji", navodi doktorka.
Ističe da u javnosti moramo da vratimo "popularnost porodice".
"Imam osećaj ljudski, ne stručni, da je značaj porodice u društvu stavljen na drugo mesto. Moj lični stav je da ako bismo više radili na promociji porodice, da bismo sliku kroz nekoliko godina mogli da promenimo", zaključuje Mitrovićeva.
Коментари