Raste broj migranata u Srbiji, krijumčari koriste priliku

Obračun migranta u Lozinici završio se smrtnim ishodom. Meštani kažu da ih viđaju u velikim grupama. Nadležni pozivaju na veći kontrolu migranata u tom kraju jer je drinska ruta postala još atraktivnija od kada je Hrvatska ušla u Šengen zonu. Radoš Đurović iz Centra za zaštitu i pomoć tražiocima azila ističe problem nedostatka prihvatnih cenatra u tom delu Srbije, budući da je jedini objekat u Banji Koviljači zatvoren.

U krugu nekadašnje fabrike "Viskoza" u Loznici dogodio se obračun migranata u kojem je jedan poginuo. Više javno tužilaštvo u Šapcu je obavešteno, naložilo je obdukciju, a policija traga za počiniocima.

U Loznicu, grad na zapadu Srbije, migranti uglavnom idu sa namerom da se preko reke Drine domognu Republike Srpske i potom Hrvatske. Neretko su u sve uključeni i krijumčari, pa sukobi nisu retkost.

Slučaj je policiji prijavila meštanka koja je iz svog porodičnog doma videla ceo incident, a koja nije želela pred kamere RTS-a. Policija je odmah po izlasku na lice mesta pronašla beživotno telo muškarca, koje je, prema još uvek nezvaničnim informacijama, na sebi imalo više ubodnih i prostrelnih rana.

Nadležni pozivaju na veći kontrolu migranata u tom kraju jer je drinska ruta postala još atraktivnija od kada je Hrvatska ušla u Šengen zonu.

Meštani kažu da se migranti kreću u velikim grupama, da ih je pre neki dan bilo dvadesetoro.

Radoš Đurović iz Centra za zaštitu i pomoć tražiocima azila kaže da se na terenu vidi da migranti sve više odlaze preko Drine, preko zapadne Srbije u BiH.

Dodaje da odatle prelaze u Hrvatsku i da onda idu dalje u Italiju ili Sloveniju. Ukazuje i na to da je od početka godine sve više pokušaja da se pređe granica sa teritorije Autonomne pokrajine Vojvodina.

Migranti na ulici laka meta za krijumčare

Kontrolu drinske rute otežava i to što nema prihvatnih centara u okolini, pa se migranti okupljaju oko stanica ili napuštenih fabrika. Centar za azilante u Banji Koviljači je zatvoren.

Đurović ističe da država mora da obezbedi neki prihvatni centar za izbeglice u tom delu Srbije, jer boravak na ulici znači da će izvesno pasti u ruke krijumčara.

"Podsetiću da je to jedan veliki deo Srbije i da su najbliži centri u Sjenici i Tutinu koji pokrivaju te rute prema Bosni, ali da to nije dovoljno", dodaje Đurović.

Smatra da potrebno da država ponovo otvori centar u Banji Koviljači ili neki novi objekat.

"Bitno je da ljudi imaju prihvat, da ne budu na ulici jer to odmah znači da su u rukama krijumčara, koji naplaćuju te usluge, pa na to povežu i krijumčarenje preko reke", objašnjava Đurović.

Zbog ubistva u Loznici, policija je privela oko 70 migranata – neke od njih će prebaciti u prihvatne centre. Za počiniocima se i dalje traga.

субота, 28. децембар 2024.
5° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње