Zatvoren još jedan dom za stare u Beogradu, veliki broj radi bez dozvole

Prošle nedelje zatvoren je još jedan neregistrovani dom za stare, "Epikur", na Voždovcu. U domu su živela 23 korisnika, a utvrđeno je da nemaju dovoljan broj zaposlenih koji su potrebni za pružanje usluga. Ono što je zabrinjavajuće je činjenica da u Beogradu posluje više od 40 odsto nelegalnih domova za stare, podaci su Ministarstva za rad.

Neregistrovani domovi za stare rade najviše zahvaljujući tome što je svakog dana sve više zahteva, a sve manje slobodnih mesta.

Iz Doma za stare "Epikur" nisu želeli da govore pred kamerom iz nekoliko razloga, a jedan od njih je zato što se, kako kažu, u domu pojavio koronavirus. Međutim, potvrdili su informaciju da je Ministarstvo za rad zbog nedostataka tehničkih uslova naložilo da se taj dom zatvori.

U dopisu koji su poslali navode da su se od 2007. godine, kada je dom otvoren, prilagođavali novim propisima i standardima, ali da je i korona, između ostalog, uticala na ispunjavanje nekih preduslova za funkcionisanje doma.

U Ministarstvu za rad kažu da Dom za stara lica "Epikur" nema dozvolu za rad i da ne poseduje dovoljan broj zaposlenih za pružanje usluga starima i zato će morati u roku od 20 dana da isprazni objekat. U toku 2022. godine zatvoreno je 17 neregistrovanih domova, jer nisu imali licencu za rad i potrebne uslove. Zakon propisuje da bi o 50 korisnika, koliko imaju manji domovi, trebalo da brine osam do devet zaposlenih.

Ipak, stručno osoblje nedostaje i teško ga je pronaći, kažu u Gerontološkom centru u Beogradu, u okviru kojeg je i Dom za stare na Bežanijskoj kosi. Najviše im nedostaju negovateljice, jer imaju više od 300 teško pokretnih i nepokretnih osoba. Većina ih je otišla na rad u inostranstvo zbog većih zarada.

Upravnica Doma za stare Bežanijska kosa Aleksandra Romić ističe da je za funkcionisanje jednog doma potreban veliki broj zaposlenih.

"Sam dom zbrinjava oko 530 korisnika, a o njima brine oko 240 zaposlenih, oni su u najvećem delu angažovani u okviru zdravstvene službe na odeljenjima gde borave korisnici kojima je potrebna svakodnevna pomoć... i najviše su angažovane negovateljice, medicinske sestre, fizioterapeuti, lekari opšte prakse i specijalisti", ističe upravnica Doma za stare na Bežanijskoj kosi.

Koje uslove mora da ispuni dom za stare

Ustanova mora da poseduje licencu za rad, a u Beogradu je više od 40 odsto nelegalnih domova za stare, podaci su Ministarstva za rad. Osoblje mora da ima određene kvalifikacije i da bude obučeno za rad sa starima, posebno sa slabo pokretnima. Najniža cena smeštaja u držvanim domovima je 240 evra.

U privatnim, 450 evra mesečno, a jednokrevetne sobe nekad su skuplje i za 50 odsto. U Gerontološkom centru Beograd kažu da svaki dan dobiju desetak novih zahteva za prijem korisnika, a sve je više onih koji ne mogu sami o sebi da brinu.

"S obzirom na to da u naš smeštaj dolazi kategorija korisnika koja je sve teža u smislu da je to sve veći broj lica sa težim zdravstvenim problemima, samim tim je potrebno i povećanje broj izvršilaca u radu sa tim korisnicima", ističe Aleksandra Romić.

Prema podacima Udruženja privatnih staračkih domova, popunjenost u tim objektima je oko 80 odsto. Najviše ih je u Beogradu. U državnim domovima, na primer u Gerontološkom centru Beograd, u okviru kog funkcionišu četiri doma, na listi čekanja je 200 korisnika, a najviše zahteva je za prijem dementnih osoba.

петак, 22. новембар 2024.
7° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње