Читај ми!

Međunarodni dan maternjeg jezika – Srbija čuva jezičku šarolikost, ćirilica se ipak sve manje koristi

Na Međunarodni dan maternjeg jezika stiže upozorenje da nestaje polovina od 6.700 svetskih jezika. Podršku jezičkoj i kulturnoj raznolikosti, dale su i mnoge škole i institucije u Srbiji.

Centralna manifestacija kojom se u našoj zemlji obeležava Dan maternjeg jezika održana je u Kovačici. U toj opštini zvanično su u upotrebi srpski, slovački, mađarski i rumunski, a u nastavi i romski. Unesko poručuje da je najvažnije da obrazovanje u ranom uzrastu bude na maternjem jeziku, a to je ovde omogućeno svima.

"Obrazovanje na više jezika, koje se svakodnevno odvija na teritoriji opštine Kovačica, primer je kako se Uneskov cilj može ispuniti, ali i obezbediti održivi razvoj", poručuje predsednik Opštine Kovačica Jaroslav Hrubek.

Iz Nacionalnog komiteta za saradnju sa Uneskom Goran Milašinović ističe da Unesko duboko veruje da su multilingvalna i multikulturalna društva koja podstiču solidarnost među ljudima, toleranciju, razumevanje i dijalog.

Ta poruka čula se i u Novom Pazaru gde su učenici osnovnih i srednjih škola dobili više od 3.000 lektira.

"Jako nam je značajno kada imamo priliku da promovišemo knjige, da ih delimo i da na taj način 'forsiramo' maternji jezik", kaže predsednica Bošnjačkog nacionalnog vijeća Misala Pramenović.

Obrazovanje na osam jezika manjina 

Da Srbija čuva jezičku raznovrsnost svedoči i podatak da je osim na srpskom, obrazovanje dostupno i na osam jezika nacionalnih manjina. Za naše učenike koji su manjina u drugim zemljama, Vlada Srbije spremila je bukvare, lektire, a najavljena je i obnova biblioteka kojih ima više od 500 u dijaspori.

"Program onlajn nastave srpskog jezika za učenike iz dijaspore, omogućiće u saradnji sa Ministarstvom prosvete, da materijal za učenje našeg jezika bude dostupan svima, bez obzira gde žive i gde se nalaze u ovom trenutku", objašnjava ministar bez portfelja Đorđe Milićević.

Ministarstvo prosvete u 16 stranih država, organizovalo je dopunsku nastavu koju pohađa više od 7.600 učenika i vodi gotovo stotinu nastavnika.

"Današnji dan je dobar povod da govorimo o ovoj temi. O njoj treba da govorimo svakodnevno, ali i da imamo na pameti inspirativnu poruku Duška Radovića 'volite srpski jezik svakog dana pomalo, srpski jezik nema nikoga drugog osim nas'", ističe državni sekretar Ministarstva prosvete Zoran Kasalović.

Najvažniji simbol – ćirilica 

Jezik se, kažu lingvisti, najbolje čuva čitanjem i svakodnevnim korišćenjem.

"Možemo govoriti o ugroženosti na dva plana. Broj govornika srpskog jezika nije toliko mali da bi srpski jezik izumro, kao što se dešava sa mnogim jezicima sveta. Kako govorimo – to je drugi plan ugrožavanja, da li vulgarizujemo jezik, banalizujemo ga, upotrebljavamo žargone", poručuje iz Instituta za srpski jezik SANU, dr Marina Nikolić.

Ne zaboravimo, jedan od najvažijih simbola našeg identiteta je i ćirilica, koja se sve manje koristi.

петак, 27. децембар 2024.
1° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње