Читај ми!

Sučeljavanje dokumenata srpske i mađarske istoriografije u Banatu

Najraniju istoriju Srba u Banatu istražili su uporedo istoričari Milan Micić i Ferenc Nemet, prikupljajući građu iz srpskih i mađarskih arhiva. Srbi su na prostoru Banata živeli i pre Velike seobe i sa Mađarima gradili savezništvo učestvujući u vojnoj odbrani.

Istorijski interes Srba i Mađara u Banatu tokom 14. i 15. veka je sprečavanje najezde Turaka na Zapad. Čuvajući Ugarsku, Srbi su čuvali i svoju veru i jezik.

"To je dovelo i do mešovitih brakova srpske i mađarske vlastele i do migracija Srba na teritoriju Ugarske u više navrata i da postoje istorijske paralele Srba i Mađara na ovim prostorima. Recimo Srbi su imali Kosovski boj, Mađari su imali bitku kod Mohača", navodi Ferenc Nemet, autor knjige.

U knjizi "Srbi u Banatu 1411-1594" koja je predstavljena u Zrenjaninu sučeljavaju se istraživanja dokumenata mađarske i srpske istoriografije.

"Početna godina jeste 1411. kada je Despot Stefan Lazarević postao župan Torontalske županije, kada je dobio posede Veliki Bečkerek, Araču i Bečej. A završna godina je 1594. – to je godina banatskog ustanka, prvog srpskog oružanog pokreta protiv Turaka koji kao posledicu ima spaljivanje moštiju Svetog Save", ističe autor Milan Micić.

Ovakva dela su prilika da se povuče paralela sa današnjim vremenom.

"U traganju za svojim identitetom pokušavamo da nađemo i saradnike i one koji će razumeti i našu potrebu i našu želju i našu neophodnost da zadržimo svoj identitet", rekao je Zoran Stojačić iz udruženja "Baštinar".

Po mađarskim istoričarima Srbi su se doseljavali od 14. veka. Do Velike seobe bilo je osam organizovanih naseljavanja Ugarske.

уторак, 22. април 2025.
16° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом