Mladi pokazali da je moguće sa prosekom deset studirati i dva fakulteta
Sa značajnim priznanjima iz inostranstva, prošle godine, vraćali su se i studenti i mladi istraživači. Neki od njih pokazali su da je moguće sa prosekom deset studirati i dva fakulteta.
Studentkinje Ekonomskog fakulteta Univerziteta u Beogradu pobedile su na onlajn takmičenju koje je organizovala organizacija studenata Univerziteta u Kembridžu. Pobednička kombinacija glasi: Nina, Iva i dve Katarine.
"Kapiten Nina Bijeljac je trenutno na razmeni u Nici, dok sam ja bila na konferenciji u Briselu. Koleginice su bile u Beogradu, tako da je takmičenje bilo uživo ne bismo mogle uopšte da ga radimo. A opet sa druge strane, onlajn takmičenja nisu ista kao ona uživo zbog toga što nema javnog nastupa, ali opet taj element snimanja koje smo imali u finalu, bio poprilično izazovan", navodi Katarina Mitić sa IV godine Ekonomskog fakulteta.
Sa samo 24 godine, Marko Gavrilović je saradnik u nastavi na katedri za mehaniku Mašinskog fakulteta. Odbranio je prvi master rad iz Analitičke mehanike u istoriji Mašinskog fakulteta. Ocena 10.
"Na Mašinskom fakultetu sam student doktorskih studija, na Matematičkom fakultetu sam student master studija i upisaću doktorske i na Matematičkom fakultetu kad za to dođe vreme, odnosno kad završim master studije... Tamo sam na astronomiji i astrofizici, a radim trenutno na astrinformatici", kaže Gavrilović.
Prosečna ocene deset na softverskom inženjerstvu. Zato Andrej Jakovljević sada pohađa master studije na Elektrotehničkom fakultetu i Kembridžu.
"Nakon ovoga ja se nadam da ću ostati u državi neko vreme, pošto je moj posao vrlo perspektivan i ovde, i da ću na taj način moći da pomognem državi", kaže Jakovljević.
Mladi istraživač i viši naučni saradnik Instituta za fiziku, doktor Jakša Vučičević, osvojio je grant Evropskog istraživačkog saveta.
Za projekat koji bi moglo da unese promene u istraživanju visokotemperaturnih superprovodnika i drugih otvorenih pitanja moderne fizike dobijeno je milion i po evra.
"Dugoročni cilj projekta je superprovodnost na sobnim temperaturama. Superprovodnost je osobina pojedinih materijala da provode električnu struju bez otpora tj. bez gubitaka energije. Takvi materijali kad bi bili superprovodni na sobnim temperaturama, to bi bilo vrlo značajno za razne industrije", ističe Vučičević.
Ovo je treći grant koji su dobili srpski naučnici.
Коментари