Izdavanje diploma osnovnih i master studija umesto 5.000 koštaće 7.000 dinara
Izdavanje diploma osnovnih i master studija Univerziteta u Beogradu ubuduće će umesto 5.000, koštati 7.000 dinara, odlučio je Savet te visokoškolske ustanove. Od 13 centara, koliko Univerzitet ima, u skladu sa reorganizacijom, ostaju da rade četiri. Na zahtev Učiteljskog fakulteta, ukoliko Vlada usvoji predlog, taj fakultet će ubuduće nositi naziv Fakultet za obrazovanje učitelja i vaspitača.
Centri koji će i dalje raditi u sastavu Univerziteta u Beogradu su: Centar za razvoj karijere i savetovanje studenata, Zajednički centar Japan-Srbija za promociju nauke i tehnologije, Frankofonski centar za univerzitetsku uspešnost i Računarski centar. Posao ukinutih devet centara obavljaće stručne službe Univerziteta.
"Podržan je predlog koji ide Vladi Republike Srbije da Učiteljski fakultet promeni naziv, to je predlog samog Učiteljskog fakulteta, da se ubuduće zove Fakultet za obrazovanje učitelja i vaspitača. Donete su dosta tehničke odluke koje prate izmene sistematizacije Univerziteta u tom smislu da neki centri koji praktično više ne funkcionišu, a i ne rade ili rade sa vrlo smanjenim kapacitetom, budu ukinuti ili pregrupisani, to je zaista tehnička odluka", navodi prof. Aleksandar Popović, predsednik Saveta Univerziteta u Beogradu.
Od nekadašnjih 85 trenutno je aktuelno i aktivno 18 zadužbina i fondova Univerziteta u Beogradu. Veliki deo imovine Univerzitetu je oduzet posle Drugog svetskog rata, pa se profesori nadaju restituciji.
"To je enormna imovina i naravno svi su na Univerzitetu potpuno svesni da je nemoguće sve to vratiti. U krajnjoj liniji, neke od te imovine više i nema. Treba vratiti ono što se realno može, što je društveno i državno opravdano, dakle bez toga da se tim povratkom napravi šteta nekom trećem, da se vidi što se tiče ostale imovine koja više ne može da se vrati, šta bi bila neka vrsta makar formalnog zadovoljenja. Sve ovo u svrhu toga da se više dece obrazuje, da se više dece dobro obrazuje, pogotovo deca čiji roditelji to možda ne mogu da priušte, obrazuju više i bolje da bi ovo bila veća i bolja država", naglašava Popović.
Aktivne zadužbine i fondacije u prošloj akademskoj godini obezbedile su više od 13 miliona dinara. Do kraja godine planirano je još oko tri miliona dinara za materijalnu pomoć studentima.
Коментари