I u novom budžetu Beograda odvaja se novac za gondolu, Šapić objašnjava zašto
U budžetu grada Beograda se i posle rebalansa našla stavka izdvajanja za izgradnju gondole od Kalemegdanske tvrđave do Novog Beograda. Ima ga i u planovima za 2024. Samo desetak dana posle zasedanja skupštine grada, Savet za koripciju je saopštio da je odluka o izgradnji gondole protivna javnom interesu i štetna. Drveća nema, radova nema, a projekat gondole još visi u vazduhu. Šta kažu nadležni?
Izgradnja gondole Kalemegdan–Ušće, projekat je protivan javnom interesu i štetan za grad Beograd iz više razloga, navodi se u izveštaju Saveta za borbu protiv korupije, dostavljenom nadležnim državnim institucijama.
Nije poštovan zakon prilikom planiranja i početka pripremnih radova na Kalemegdanskoj tvrđavi, koja je istorijski spomenik od izuzetnog značaja, na kojoj je svaka izgradnja suprotna zakonu i predstavlja povredu najznačajnijeg i najvrednijeg prostora grada Beograda, navodi se u izveštaju.
Evropa nostra, vodeća evropska organizacija posvećena kulturnom nasleđu rekla je da je ceo projekat izgradnje gondole zakonski sporan, bez jasne svrhe i utemeljenja, i da bi imao razarajuće posledice na autentičnost i integritet kulturnog nasleđa, koje je simbol Beograda.
Kada su nadležni naložili seču 155 stabala na Ušću i Kalemegdanu obrazložili su da je reč o kapitalnom projektu. S druge strane, u izveštaju Saveta se navodi da ne postoji dokument kojim je investicija proglašena kapitalnim projektom i da je Upravni sud poništio građevinsku dozvolu za izvođenje pripremnih radova za izgradnju stanice gondole.
Republički zavod za zaštitu spomenika kulture 2017. rekao je da gondola može da se gradi samo ako ne ugrozi Kalemegdanansku tvrđavu. Ne smeju biti ugroženi ni lagumi, niti zidine.
Uslovima se određuje i da se, ukoliko se u toku zemljanih radova naiđe na arheološke ostatke, radovi obustavljaju, kako bi se zaštitio lokalitet.
Radovi su, međutim, obustavljeni 2021. jer je upravni sud poništio dozvolu za pripremne radove, koju je ranije izdalo Ministarstvo građevine. Sud je, između ostalog, zaključio da ne postoji studija o proceni uticaja na životnu sredinu. Naložio je da ministarstvo donese novo rešenje u skladu sa zakonom.
"Odluku o ovom projektu, dakle, nisam doneo ja, jer tad nisam bio u gradu. Kada sam stupio na funkciju gradonačelnika Beorgada, novac je već bio opredeljen za ovaj projekat, tako da nemam pravo da ga sklonim iz budžeta dok sud ne donese odluku da li će se gondola graditi ili ne", navodi gradonačelnik Beograda Aleksandar Šapić.
Izvođaču je već uplaćeno više od pet miliona evra avansa, a u gradskom budžetu je, u delu kapitalni projekti, navedeno da je za ovu i sledeću godinu izdvojeno po 200.000 dinara za ovaj projekat. Za 2024. planirano je čak 420 miliona dinara za izgradnju gondole.
Коментари