Međunarodni dan žena

Osmi mart se obeležava u znak sećanja na demonstracije iz 1857. godine kada su tekstilne radnice u Njujorku protestovale zbog loših radnih uslova i malih plata. Tako je počelo, a danas muškarci damama najčešće poklanjaju cveće.

Osmi mart, Međunarodni dan žena obeležava se u znak sećanja na demonstracije 8. marta 1857. godine u Njujorku, kada su žene zaposlene u tekstilnoj industriji protestovale zbog loših radnih uslova i malih plata. Nekoliko meseci kasnije tekstilne radnice su osnovale sindikat.

Protesti žena nezadovoljnih socijalnim položajem kasnije postaju gotovo uobičajeni. Jedan od značajnijih protesta je održan 8. marta 1908. godine kada je oko 15.000 žena marširalo kroz Njujork tražeći kraće radno vreme, bolje plate i pravo glasa.

Na Prvoj međunarodnoj ženskoj konferenciji 1910. godine u Kopenhagenu, u organizaciji Socijalističke internacionale zvanično je ustanovljen Dan žena, na predlog Klare Cetkin, poznatog nemačkog borca za prava žena. Već sledeće godine više od milion žena je slavilo svoj praznik u Austriji, Danskoj, Nemačkoj i Švajcarskoj.

Velike demonstracije žena u Rusiji su dale impuls oktobarskoj boljševičkoj revoluciji. Poznata feministkinja boljšvičke orijentacije Aleksandra Kolontaj je ubedila Lenjina da se Dan žena slavi kao državni praznik. U sovjetskom periodu na Dan žena se slavilo "Herojstvo radnica".

Rusija, Belorusija, Ukrajina, Kazahstan, Uzbekistan, Kirgizija, Moldavija, Mongolija, Kina, Vijetnam i Tadžikistan Međunarodni dan žena slave kao državni praznik.

Na Zapadu se Dan žena od tridestih godina prošlog veka uglavnom više ne obeležava zbog toga što su ga povezivali sa komunističkim idejama. Feministkinje su počele da ga slave šezdestih godina 20. veka.

Ujedinjene nacije su 1975. godinu proglasile Međunarodnom godinom žena i od tada se Osmi mart slavi kao međunarodni praznik.

Osmog marta se širom sveta odigravaju manifestacije, na kojima se govori o uspesima žena u politici, biznisu, nauci, umetnosti i drugim oblastima. Takođe se utvrđuju ciljevi i planovi koji će inspirisati pripadnice lepšeg pola na još bolje rezultate.

Ipak, u porodici i u radnoj sredini, skoro svuda u svetu je uobičajeni ritual, da muškarci "lepšoj polovini sveta" poklanjaju cveće i druge sitne darove na taj dan trudeći se da razbiju monotoniju ostalih dana u godini.

Број коментара 2

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

петак, 04. април 2025.
10° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом