понедељак, 04.04.2022, 16:00 -> 16:12
Извор: РТС
Kome je teže pri upisu u srednje škole, roditeljima ili deci – kako napraviti pravi izbor
Upis u srednju školu je vrlo stresan period i za učenike i za roditelje. Dragana Sotirović, psiholog Centra za profesionalnu orijentaciju, ističe da je u tim situacijama najvažnije za roditelje da ostanu smireni, analiziraju situaciju, da probaju da donesu odluku najbolje što mogu. Upozorila je i da roditelji iz straha i želje da dete ima dobru poziciju, često prave greške, pokušavajući da uhvate aktuelne trendove.
Dragana Sotirović ukazuje da postoji razlika između srednjoškolaca koji se odlučuju za upis na fakultete i osnovaca za srednje škole, a da je uticaj roditelja na mlađu decu veći i važniji.
Osnovci su, kaže, mlađi, nemaju dovoljno zrelosti ni informacija da naprave izbor, a kod srednjoškolaca je veći akcenat na ličnim izborima, željama i viđenju budućnosti.
U svakom slučaju i za jedne i druge je bitna dobra procena i sebe i situacije oko sebe. Svaka osoba je, ističe, specifična za sebe i važno je pratiti svoju individualnost i ono što im je priroda dala, sposobnosti i motivaciju.
"Kada čovek radi ono što je u skladu sa njegovom prirodom i motivacijom, on kao kada pliva nizvodno zamahne dva, tri puta i stigne daleko. A kada plivate uzvodno trošite puno eneregije, snage, a rezultati nikako nisu u skladu s tim koliko ste energije i truda potrošili za to i taj deo je veoma važan", objasnila je Sotirovićeva.
Čarobna reč "IT"
Posebno ukazuje da su promene u današnjem vremenu veoma brze, tako da ono što je na početku školovanja nekog deteta, pitanje je šta će biti kad završi srednju školu, a posebno kada završi fakultet.
Zbog toga se, kaže, i vrlo često dešava da roditelji iz straha i želje da dete ima dobru poziciju, prave greške pokušavajući da uhvate te trendove.
Ističe da danas postoji, kako je rekla, čarobna reč IT i da su oko 60 do 70 posto konkursa za posao, zanimanja za te oblasti, a da to motiviše roditelje da decu usmeravaju u tom pravcu.
"Moje iskustvo je da se dešava da određeno zanimanje doživi određeni pik dve, tri, četiri godine, a onda krene nizbrdo i onda se ti mladi ljudi nađu u potpuno suprotnoj situaciji", upozorila je Sotirovićeva.
Osnovci su vrlo često oslonjeni na odluke svojih vršnjake koju će školu da upišu i u tom slučaju je uticaj roditelja značajan. U tom uzrastu oni, smatra Sotirovićeva, još uvek slušaju roditelje.
Dešava se, takođe i da deca zbog lošeg izbora menjaju škole i posle prve i druge godine i to je, kaže, sve moguće ali je i veoma teško.
Najvažnije da roditelj ostane smiren
Savetuje da je najvažnije da roditelj ostane smiren, jer su te emocije zarazne, kada se roditelj uplaši, onda to sve vidi i dete i prihvata tu tenziju.
"Najvažnije za roditelje je da tu neku hladnokrvnost zadrže, analiziraju situaciju, da probaju da donesu odluku najbolje što mogu", naglašava Sotirovićeva.
Istakla je da se u Centru radi profesionalna orijentacija i omogućava detetu i roditelju da na objektivan način dođu do procene i sposobnosti i karakteristika ličnosti i da dobiju savet koji može puno da pomogne.
"Kad bi mi znali i kad bi ovo vreme bilo statičnije bilo bi nam malo lakše. Ono što danas donosi novac pitanje je da li će tako biti za šest sedam godina i ako pokušavate taj deo da uhvatite, mislim da imate šansu da napravite grešku", upozorila je Sotirovićeva.
Коментари