Mogu li se pomiriti humor i politička korektnost – zašto su Mujo i Haso smešniji od mede i zeke
Politička korektnost treba da se poštuje, ali biranje reči u humoru utiče na samu suštinu šale. Kada postoji neka neprimerena reč ili odrednica u vicu, čovek se začudi, tako nastaje nesklad, da bi se na kraju došlo do obrta koji je smešan, a to se političkom korektnošću često gubi, kaže psihoterapeut Sanja Perić za emisiju "Među svetovima svet" Prvog programa Radio Beograda.
Psihoterapeut Sanja Perić, gošća Noćnog programa, koji je u susret Svetskom danu šale bio posvećen psihologiji humora, dala je odgovor na pitanje zbog čega su smešniji vicevi o Muji i Hasi, nego o medi i zeki.
"Tome doprinosi i kulturološki faktor, jer o Muji i Hasi imamo neka predznanja i opšte predrasude o ljudima iz Bosne. Na pomen tih imena već pretpostavljamo da će vic biti na račun inteligencije i na samom početku je zabavno. Ipak, ti vicevi verovatno ne bi bili smešni, na primer, Škotlanđanima", rekla je Sanja Perić.
Ruku pod ruku sa vicevima koji su politički nekorektni, stoje i "masni" vicevi, a tu je i crni humor. Ona je u emisiji Radio Beograda 1 predočila da je još Frojd imao teoriju da se kroz humor bezbolno i spontano ispoljavaju agresivne i seksualne želje.
Od toga da li je nešto smešno možda bi češće trebalo zapitati se da li zaista prelazi granicu humora. Psihoterapeut je objasnila teoriju benigne povrede.
"Granica šale je da je povreda bezazlena. Da bi se nešto smatralo šalom, treba da se ispune tri uslova. Prvo je da nešto ugrožava ili narušava shvatanje osobe kakav bi svet trebalo da bude. Drugo je da je to ugrožavanje benigno, a treće je da se prve dve stvari dese istovremeno", pojasnila je Perićeva.
Ko je preterao – Vil Smit ili Kris Rok
Komentarišući incident sa dodele Oskara, kada je glumac Vil Smit šamarom odgovorio na dosetku komičara Kris Roka koja je bila upućena na račun Smitove supruge, Sanja Perić smatra da su obojica preterali, s tim da je reakcija Vila Smita verovatno bila naglašena zbog izazovnih situacija u vezi sa bolešću žene, kroz koju su prolazili u tom periodu.
"Nije umesno šaliti se na račun nečije bolesti, ali je bitno sagledati brojne faktore. Potrebno nam je predznanje – kakva je inače osoba na čiji se račun šalimo, u kakvoj situaciji živi, kakvo joj je okruženje, na koji način se ona šali", zaključila je Perićeva.
Ističe i da sa takvim šalama treba biti posebno obazriv jer su svačiji odbrambeni mehanizmi prema kriznim trenucima u životu različiti i da nešto što je smešno jednom, drugom možda uopšte nije.
Коментари