Stojanović: Građani ne treba da prave zalihe lekova
Građani ne treba da prave zalihe lekova jer lekovi imaju rok trajanja i zahtevaju određen način čuvanja, poručio je klinički farmakolog i profesor Medicinskog fakulteta Radan Stojanović.
Radan Stojanović ističe da građani koji imaju hroničnu terapiju treba da imaju lek dostupan za narednih mesec dana, kao i da su sve zalihe pravljene preko toga potpuno bespotrebne.
Osvrnuo se i na lek kalijum-jodid, navodeći da u slučaju ispaljivanja nuklearnih raketa može doći do kontaminacije sredine radioaktivnim jodom i da tada ovaj lek može biti od pomoći.
"Može biti od pomoći, jer će se iz tablete kalijum jodida osloboditi jod koji će preuzeti naša štitna žlezda. Mi ćemo štitnu žlezdu 'napuniti' i ona neće moći da preuzme nijedan drugi jod, pa ni radioaktivni. Na taj način sprečavamo dolazak radioaktivnog joda u štitnu žlezdu i dugoročne posledice, a najgora posledica bi bila razvoj karcinoma štitne žlezde", objasnio je Stojanović.
Ipak, naveo je da kalijum-jodid nije svemoćan lek i da ne može pomoći u zaštiti od drugih radioaktivnih supstanci koje se oslobađaju prilikom nuklearnih napada.
"Kalijum-jodid može da zaštiti samo od radioaktivnog joda i to samo štitnu žlezdu. Tog leka trenutno u Srbiji nema, verujem da ćemo ga nabaviti, ali građani to ne treba da kupuju niti uzimaju na svoju ruku. U slučaju da dođe do toga (nuklaernog napada), nadamo se da neće, trebalo bi da postoji ozbiljan sistem obaveštavanja građana kako da se ponašaju u takvim situacijama, a jedna od mera je i uzimanje kalijum-jodida radi zaštite štitne žlezde", rekao je Stojanović.
Коментари