Читај ми!

Izgradnja Centra za rani razvoj dece i inkluziju – šta će "Ukras sveta" doneti najmlađima

Centar za rani razvoj dece i inkluziju na Bežanijskoj kosi, čija je izgradnja počela, trebalo bi da bude završen u naredne tri godine. Jedinstveni projekat imaće mogućnost da pruži odgovore na sva pitanja, nedoumice i informacije za roditelje i decu, kao i za struku čiji su fokus najmlađi i njihov razvoj.

U Srbiji više od 60.000 dece do pet godina sa razvojnim rizikom, razvojnim smetnjama i razvojnim poremećajima zahteva dodatnu podršku i pomoć.

Nakon usvajanja Akcionog plana za poglavlje 23 iz 2016. godine, stručnjaci iz oblasti zdravlja, obrazovanja, socijalne zaštite i ministarstava udružili su se oko podizanja Centra za rani razvoj dece i inkluziju koji neće biti samo prostor za pružanje zdravstvene zaštite.

"Mi želimo da se bavimo ne samo detetom nego celom porodicom, mi ćemo posmatrati tu smetnju, razvojni rizik u sklopu porodice, hoćemo da osnažimo roditelje, da ih edukujemo, hoćemo da pomognemo roditeljima i da na taj način pružimo podršku i deci", kaže dr Milica Pejović Milovančević, v. d. direktora Instituta za mentalno zdravlje.

Centar za rani razvoj i inkluziju zamišljen je da pruži dijagnostičku i terapijsku podršku deci i njihovim roditeljima i starateljima, kao i specijalizovanu obuku i treninge za sve koji se bave ranim razvojem dece.

Marko Blagojević iz Kancelarije za upravljanje javnim ulaganjima ističe da se radi o objektu površine 20.000 kvadratnih metara, o velikoj investiciji do trideset miliona evra, koja je projektovana i biće opremljena po najvišim standardima.

Ceo projekat su osmislili i izradili inženjeri kompanije "Dizajn arhitekture".

Iz te kompanije poručuju da su prioriteti projekta principi pristupačnosti i korišćenja za decu sa poteškoćama u kretanju, vidu, govoru i ostalim razvojnim smetnjama, kao i normativi i standardi iz oblasti sigurnosti i zaštite korisnika dece uzrasta do šest godina.

Centar za rani razvoj i inkluziju, čiji je radni naziv "Ukras sveta", imaće bazen, fizio-sale, senzorne sobe, trenažne centre, mini-zoološki vrt i manjež. Sam sadržaj ga čini jedinstvenim u ovom delu Evrope.

"Želimo da centar ne bude samo lokacijski Beograd, nego da imamo podršku i saradnju sa razvojnim savetovalištima širom Srbije, jer je svako dete važno i nije bitno da li je iz grada ili odakle je, samo je važno da dobije podršku i pomoć", naglašava Milica Pejović Milovančević.

Centar za podršku, edukacije i istraživački rad trebalo bi da otvori vrata i primi prve korisnike do kraja 2024. godine.

недеља, 20. април 2025.
13° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом