Selidba u inostranstvo – kakva je procedura za knjige i umetnine
Ako se privremeno ili trajno iseljavamo i zemlje i želimo da ponesemo neke vredne i drage stvari, kakva je procedura i da li to neko mora da odobri?
Vladan Filipović se sledećeg meseca seli u Francusku. Knjige je već zapakovao, ali...
Filipović kaže da ima biblioteku koju treba da preveze za Francusku. "Nasledio sam oko 900 naslova, imam 23 pune kutije knjiga koje bi trebalo popisati", dodaje Filipović.
Taj popis mora da sadrži naslov, autora, godinu izdavanja i izdavača, a dozvolu izdaje Narodna biblioteka Srbije.
Da biste izneli bilo koje umetničko delo iz Srbije, potrebna vam je dozvola nadležnih organa.
Vlada Džamić iz Republičkog zavoda za zaštitu spomenika navodi da ta institucija izdaje dozvolu za umetnička dela i predmete – pre svega slike, skulpture, ali i za motorna vozila i slične predmete.
"Najčešći su slučajevi da se ljudi sele i da iznose umetničke predmete ili je u pitanju nasledstvo, da deca već žive u inostranstvu pa sada iznose sve svoje stvari i umetnička dela koja poseduju", dodaje Džamić.
Plaća se administrativna taksa od 830 dinara, ali ako imate više umetničkih dela, dozvola će biti skuplja. Dozvole se predaje na carini, radi evidencije.
Slobodan Tomić iz Uprave carina kaže da taj organ u konkretnom slučaju samo traži dokaz da je određeni predmet koji se pojavljuje u prometu na odgovarajući način prijavljen nadležnom državnom organu i da je za to dobijena odgovarajuća dozvola za privremeni ili trajni izvoz iz Srbije.
Čak i ako se ne selite, pregledajte svoju biblioteku. Prema Zakonu o kulturnim dobrima, knjiga objavljena pre 1867. godine je kulturno i istorijsko nasleđe.
Коментари