Zašto je tek sada predlog Zakona o socijalnim kartama pred poslanicima
Prijavljivanje građana za finansijsku pomoć počeće u aprilu, najavljuje ministar finansija. Siniša Mali kaže da mogu da se prijave svi punoletni i to samo jednom za isplate po 30 evra u maju i u novembru, dok će penzioneri dobiti još 50 evra u septembru. Predsednik Skupštine Srbije Ivica Dačić je obavestio ministarku Dariju Kisić Tepavčević da bi 9. februara trebalo da bude održana sednica na kojoj će se razmotriti Predlog zakona o socijalnim kartama, koji bi trebalo da obezbedi da socijalna pomoć stiže tamo gde je napotrebnija.
Drugi paket, a kritika ista. Paket pomoći koji se izdvaja za sve punoletne građane pred istim pitanjem - da li je mogla da se usmeri samo onima kojima je najpotrebnija. Iz Vlade ponavljaju - podržavamo sve građane.
"Mi u ovom trenutku i dalje nemamo socijalane karte, niko nama nije ostavio socijalne karte u uređen mehanizam socijalne zaštite pa da mi na to možemo danas da računamo, radimo na tome", kaže Ana Brnabić, predsednica Vlade Srbije.
Iz Nemanjine 11 već je stigao predlog zakona u parlament. Rešenja poput već primenjenih u Danskoj.
"U idealnom slučaju kada sistem bude u potpunosti funkcionalan neko će moći da dođe samo sa ličnom kartom i onda onome ko treba da odobri ta davanja praktično će se pojaviti celokupna materijalna situacij", kaže Gordana Matković, profesorka FEFA fakulteta.
Pre svega Centri za socijalni rad moraju da dobiju softver, nakon toga sledi ukrštanje baza podataka Ministarstva i drugih institucija.
"Delimično je dobra vest u smislu da nama treba bolje prikupljanje podataka, ali sa jednom velikom rezervom koja se odnosi na činjenicu da sa aspekta zaštite podataka o ličnosti postoje ozbiljni nedostaci i problemi na koje je ukazivano i ranije", kaže Danilo Ćurčić iz A-11 Inicijative za ekonomska i socijalna prava.
"To nije nešto što će određivati kako će se voditi socijalna politika, ili da će samo po sebi omogućiti, socijalnu politiku i dalje mora da definiše država i mora da se definiše ko ima pravo i pod kojim uslovima. Ovo je rezultat tog tehničkog unapređenja. To jeste olakšanje, ali nije zamena za socijalnu politiku", kaže Matkovićeva.
Ulazak u reformu sistema socijalne zaštite s kraja, tako Ćurčić gleda na dostavljeni predlog. Pre njega, kaže, trebalo je izmeniti zakone o finansijskoj podršci porodici sa decom i o socijalnoj zaštiti.
"Najurgentnije da se reši je upravo činjenica da je iznos socijalne pomoći izuzetno nizak da nije dovoljan za puko preživljavanje u Srbiji činjenca da se ta davanja primaju devet meseci u godini i problem koji postoji pet, šest godina, jeste taj pristup koji je trebalo da donese uredba o merama socijalnih uključivanja", kaže Đurčić.
Prema najavama, poslanici će o Zakonu raspravljati za manje od dve nedelje.
Коментари