Читај ми!

Šta je obeležilo put migranata u 2020. godini

Međunarodni dan migranata se obeležava na današnji dan već 20 godina. Srbija je usputna stanica mnogim migrantima već pet godina, koji se iz Azije i Afrike, balkanskom rutom, sele uglavnom u Zapadnu Evropu. Ova godina je i za njih izazovna jer im je zbog pandemije koronavirusa kretanje još otežanije. Sada ih je u našoj zemlji oko šest hiljada.

Zbog rata ili društvenih kriza napuštali su domovinu. Dvadesetšestogodišnji Džabor je u Srbiji godinu i po dana, naučio je da se sporazumeva na srpskom, a u Prihvatnom centru u Vranju preuzeo je dužnosti redara u vreme pandemije koronavirusa.

"Imam karantin, ne može idemo u grad, može samo jedan sat jedan dan. Ako uzmem papir, tako idem u grad. Nije mi teško", kaže Džabor, migrant iz Irana. 

Brzo širenje virusa, onemogućeno kretanje, striktne preventivne mere - to je u 2020. obeležilo i put migranata, koji je i ranije bio izazovan i rizičan.

"Oni su svesni trenutne situacije, poštuju sve mere koje smo im mi prezentovali, tako da nema nekog velikog kretanja što se tiče ovog centra. To je porodični centar, i oni su uglavnom ovde", ističe Slobodan Savović iz Komeserijata za izbeglice i migracije. 

U 19 prihvatnih centara širom Srbije sada boravi 6.015 migranata, među kojima je 660 dece. Najviše ih je iz Avganistana, Sirije i Pakistana. Iako je za većinu Srbija tranzitna zemlja, ima onih koji žele da ostanu.

"Teško je, ali ne možemo da idemo. Ja hoću da sedim u Srbiji, ako dobijem papir, ja bih da radim ako može, ja volim da živim ovde u Srbiji", navodi Ali iz Irana. 

Mnoge humanitarne i nevladine organizacije su tokom prethodnih godina pomagale migrantima, a i tokom korona krize.

"U centrima za azil smo pre svega obezbedili humanitarnu pomoć u vidu higijenskih paketa, ukupne vreddnosti 11 hiljada evra. Ono što grupa 4 radi već nekoliko decenija je psihosocijalna pomoć, socijalno osnaživanje ugroženih grupa, pre svega izbeglica i migranata i sa tim aktivnostima smo u saradnji sa Komesarijatom za izbeglice nastavili i tokom ove godine",  kaže Vladimir Petronijrvić iz Grupe 484.

"Mi smo navikli na složen posao, ide poplava, emigranti, sad pandemija, nekako smo tu uvek moramo da budemo, a i po principima Crvenog krsta moramo da radimo, da našim građanima izađemo na susret i da im pomognemo", kaže Amet Alimi, sekretar Crvenog krsta u Nišu.

Broj migranata u svetu stalno raste, pre pet godina ratovi u bliskoistočnim zemljama, izazvali su migrantsku krizu.

Iako je zapadnobalkanska ruta zvanično zatvorena u martu 2016. godine, ona nije prestala da postoji. Dok čekaju da nastave put, migranti u kampovima u Srbiji često imaju aktivnosti. Iako ih je ove godine manje, u susret zimi i novoj godini ukrašavaju okolinu.

субота, 19. април 2025.
14° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом