Popović: Borba protiv korupcije strateški cilj Vlade
Korupcija je i u ovogodišnjem Izveštaju Američke privredne komore u Srbiji na drugom mestu po prioritetu za unapređenje poslovne klime, a ministarka pravde Maja Popović kaže da je borba protiv korupcije jedan od prioritetnih i strateških ciljeva ove Vlade.
Popovićeva je na onlajn konferenciji Američke privredne komore u Srbiji navela da je tokom prethodnih godina usvojen set antikorupcijskih zakona, koji danas predstavljaju izuzetan normativni mozaik i u tom smislu naročito je istakla Zakon o utvrđivanju porekla imovine i posebnom porezu.
Ocenila je da je pravni okvir na zavidnom nivou, a što se tiče sprovođenja propisa, Popovićeva ističe da je percepcija korupcije uvek posmatrana kroz određeni kontekst, odnosno u zavisnosti od grupe ispitanika i da je činjenica da podaci kojima se raspolaže impliciraju drugačija stanja.
Navela je da s druge strane drugi izveštaj o uskalđenosti Srbije sa Greko preporukama prikazuje konkretan napredak u odnosu na prethodni izveštaj i to imajući u vidu da su dve preporuke u potpunosti ispunjene, 10 delimično i samo jedna preostaje neispunjena.
Podseća da se te preporuke odnose na četvrti krug evaluacije, odnosno na sprečavanje korupcije u odnosu na narodne poslanike, sudije, tužioce.
"U tom smislu smo dosta uradili, ali tu nisu obuhvaćene sve antikorupcijske mere koje država u poslednjem periodu preduzima u borbi protiv korupcije", tvrdi Popovićeva.
"Fokus na skraćenju sudskih postupaka"
Upitana za dužinu sudskih postupaka što američki privrednici vide kao jednu od preporuka za poboljšanje poslovne klime, Popovićeva kaže da je i sama dolazeći na čelo Ministarstva se susrela sa činjenicom da sudski postupci izuzetno dugo traju, posebno parnični postupci koji umeju da traju 10, 15 godina.
Kaže da je na to bila fokusirana ovih mesec dana i da će se i dalje raditi na projektima koji doprinose unapređenju efikasnosti u svim segmentima.
Takođe, dodaje da je u cilju automatizacije procesa, skraćivanja postupaka, plaćanja sudskih taksi i skraćivanja vremena koje se ranije za to trošilo, Ministarstvo pravde uz podršku Ju-es ejda unapredilo postojeći sistem za upravljanje predmetima i uspostavilo centralni sistem za sudske takse.
"Do sada su naše aktivnosti bile usmerene na razvoj pojedinačnih rešenja, međutim strateški smo se odredili za širu primenu koja se ogleda u razvoju novog centralizovanog softvera za vođenje u privrednim sudovima opšte i posebne nadležnosti", kazala je Popovićeva.
Navodi da je počelo i da se radi na prvom registru punomoćja u Srbiji i dodaje da će sredinom januara biti raspisana javna nabavku za mehanizam koji će omogućiti nesmetane video-konferencije i za privredne sudove.
Upitana za zajednički projekat Američke komore i Ministarstva pravde o edukaciji sudija, Popovićeva kaže da je projekat podrške Ministarstva u reformi upravnog sudstva odobren i to iz sredstava nemačke bilateralne podrške u vrednosti od tri miliona evra.
Коментари