Preminuo patrijarh srpski Irinej, proglašena trodnevna žalost
Poglavar Srpske pravoslavne crkve, patrijarh srpski Irinej, preminuo je u 91. godini posle borbe sa koronavirusom. Vlada je donela odluku o proglašenju trodnevne žalosti u Republici Srbiji, od danas, 20. novembra, do nedelje, 22. novembra.
Бећковић: За кратко време СПЦ остала без два стуба
Академик Матија Бећковић је оценио да су се за кратко време "скршила два носећа стуба Српске православне цркве – митрополит црногорски Амфилохије и патријарх српски Иринеј".
"Уз невоље које прате читаво православље, српска црква се заљуљала и нашла на великом искушењу. Али, како нас уче и охрабрују протекли векови – онај трећи, невидљиви, несаломиви стуб држач ће и овог пута обезбедити њену будућност и вечност", навео је Бећковић.
Књига жалости у дипломатско-конзуларним представништвима
Поводом смрти патријарха Иринеја, Министарство спољних послова дало је инструкцију да у свим дипломатско-конзуларним представништвима Републике Србије буде отворена књига жалости.
"У складу са актуелном епидемијском ситуацијом, уписивање у књигу жалости биће организовано уз поштовање свих обавезујућих превентивних мера и препорука о заштити јавног здравља надлежних органа у земљи пријема. Тамо где, услед мера и препорука које су на снази у земљи пријема, уписивање у књигу жалости није физички могуће, изјаве и писма саучешћа биће примани електронским путем или поштом", пише у саопштењу МСП.
СПЦ преузела тело патријарха Иринеја
Лекари изашли испред ВМЦ
Владика рашко-призренски Теодосије рекао је да је патријарх Иринеј имао велико разумевање за Косово и Метохију и за све који ту живе, истрајавају и опстају.
"Много бисмо могли да кажемо о нашем патријарху и њему заиста припада да буде отац свих нас, заиста на Косову и Метохији. Имао је велико разумевање за Косово и Метохију, за све нас који овде живимо истрајавамо, опстајемо. Био нам је велика подршка. Нарочито мени као епископу, свештенству и монаштву, али и оним верницима и народу који истрајавају све ово време и не желе да напусте ове свете просторе", рекао је Теодосије у манастиру Грачаница.
Патријарх српски Иринеј биће сахрањен у крипти Храма Светог Саве на Врачару где ће у недељу, 22. новембра, бити служена и света заупокојена литургија и опело.
Како се наводи у саопштењу СПЦ, објављеном након састанка Светог архијерејског синода, тело блаженопочившег патријарха српског Иринеја биће изложено у Саборном храму Светог архангела Михаила у Београду током свете литургије на дан славе Саборног храма, 21. новембра 2020. године, а после тога пренето у Храм Светог Саве на Врачару где ће верници имати прилику да се опросте са патријархом.
Председник Србије Александaр Вучић упутио је Светом архијерејском синоду Српске православне цркве телеграм саучешћа поводом смрти Његове светости патријарха српског Иринеја.
"Данас тугује Србија и цело српство. Упокојио се наш патријарх, тих и миран, добар и мирољубив човек, наш одговорни духовни пастир. Умро је човек какви бисмо сви волели да будемо и онакав како нас наша вера учи да будемо", наводи Вучић.
Тродневна жалост у Србији
Влада Србије донела је одлуку о проглашењу тродневне жалости у Србији због смрти патријарха Иринеја.
Тродневна жалост ће трајати од данас до недеље, 22. новембра, саопштила је Влада Србије.
Тело патријарха биће пренето у Саборну цркву
Тело покојног патријарха Иринеја биће данас пренето из болнице у Саборну цркву и ту ће остати до сахране, незванично сазнаје РТС.
Одлуку о томе доноси Синод СПЦ. Састанак Синода је у току, а након састанка биће издато званично саопштење.
Помен патријарху Иринеју у Бечу
У Саборном храму Светог Саве у Бечу, без присуства верника, епископ аустријско-швајцарски Андреј одржао је са братијом храма помен патријарху Иринеју.
Епископ нишки Арсеније: Патријарх је имао много љубави за своју цркву и свој народ
Епископ нишки Арсеније рекао је да је патријарх Иринеј имао много љубави за своју цркву и свој народ, којима је сав свој живот посветио.
Памтићу га као племениту личност, скромну и смирену, који је волео малог и обичног човека и који је увек налазио лепу реч за свакога, а посебно за онога ко је био потиштен или уцвељен, истакао је епископ Арсеније.
"Нарочито је истицао током свог служења своју љубав према Косову и Метохији и није било дана да није поменуо КиМ и наш народ тамо са болом и надом да ће се нешто на боље променити", рекао је епископ Арсеније.
Верници пале свеће испред Храма Светог Саве
Верници одају пошту преминулом патријарху Иринеју палећи свеће испред Храма Светог Саве.
Припрема се и крипта у којој ће највероватније бити сахрањен патријарх Иринеј, јавља извештач РТС-а испред Храма.
У Саборној цркви у Београду служен помен патријарху
У Саборној цркви Светог архангела Михаила у Београду служен је помен патријарху Иринеју.
Помен је служио митрополит дабробосански Хризостом, наводи се на сајту Српске православне цркве.
Владика Стефан напустио ВМЦ "Карабурма"
Владика Стефан Шарић, викар преминулог патријарха Иринеја, напустио је пре петнаестак минута ВМЦ "Карабурма", јавља извештач РТС-а.
И даље се у болничком кругу налази неколико свештених лица.
Медији у региону и светске агенције пренели вест о смрти поглавара СПЦ
Сви медији у региону и водеће светске агенције пренели су вест о смрти патријарха српског Иринеја. У вестима наводе да је поглавар СПЦ преминуо од последица заразе коронавирусом.
Страни медији наводе да је био "критичар Запада због политике према Србији."
"Говорио је да би Србија требало да се прикључи ЕУ уколико ЕУ буде поштовала српски идентидет, културу и религију", пише Ројтерс.
Агенција АП пише да је Иринеј, "који је критиковао политику ЕУ према Србији, апеловао на блиске односе са Русијом".
АП констатује да је "Иринеј, међутим, био један од ретких српских црквених људи који је отворено звао на побољшање односа са Римокатоличком црквом, рекавши да православна и католичка црква треба да превазиђу историјске несугласице".
Патријарх Иринеј највероватније ће бити сахрањен у Храму Светог Саве
Патријарх српски Иринеј највероватније ће бити сахрањен у крипти Храма Светог Саве на Врачару, незванично сазнаје извештач РТС-а испред Патријаршије.
Патријарх Иринеј би, ако није другачије одредио тестаментом, био први патријарх сахрањен у Храму.
До избора новог поглавара Српске православне цркве, наследника патријарха Иринеја, његове дужности обавља Синод, којем председава најстарији члан. Избор патријарха се спроводи најкасније за три месеца од дана када је престо патријарха упражњен.
СПЦ: Патријарх се упокојио јутрос, ускоро детаљи у вези са сахраном
У петак, 20. новембра 2020. године, у 7.07 у Војној ковид болници "Kарабурма" у Београду упокојио се у Господу Његова светост архиепископ пећки, митрополит београдско-карловачки и патријарх српски г. Иринеј (Гавриловић), саоштила је Српска православна црква.
"О свим другим детаљима у вези са сахраном Његове светости патријарха јавност ће бити ускоро обавештена. Вечан му спомен и Царство небеско", наводи СПЦ.
Председник Србије Александар Вучић опростио се на свом Инстаграм профилу од патријарха српског Иринеја.
"Част ми је била што сам Вас познавао. Такви као Ви никада не одлазе...", написао је Александар Вучић на Инстаграму уз фотографију патријарха Иринеја.
Patrijarh Irinej primljen je 4. novembra u vojnu kovid bolnicu "Karaburma" nakon što je tokom redovnog testiranja potvrđeno postojanje koronavirusa.
U četvrtak je došlo do pogoršanja opšteg zdravstvenog stanja patrijarha zbog kovida 19, a tokom jučerašnjeg dana je intubiran.
Patrijarh Irinej (Gavrilović) rođen je u selu Vidova, kod Čačka, 1930. godine od oca Zdravka i majke Milijane. Na krštenju dobio je ime Miroslav.
U rodnom selu završio je osnovnu školu, a potom gimnaziju u Čačku. Po završetku gimnazije upisao se i završio Bogosloviju u Prizrenu, a zatim i Bogoslovski fakultet u Beogradu. Po završenom fakultetu odlazi u vojsku.
Po povratku iz vojske ubrzo biva postavljen za suplenta (profesora) Prizrenske bogoslovije. Pre stupanja na dužnost profesora, oktobra 1959. godine, u manastiru Rakovica, od Njegove svetosti patrijarha srpskog Germana prima monaški čin, dobivši monaško ime Irinej.
Istog meseca na dan Svete Petke, 27. oktobra 1959. godine, u crkvi Ružici na Kalemegdanu biva rukopoložen u čin jeromonaha.
Dok je kao profesor u Prizrenskoj bogosloviji službovao, upućen je na postdiplomske studije u Atinu, a 1969. godine je postavljen za upravnika Monaške škole u manastiru Ostrog, odakle se pak vraća u Prizren i biva postavljen za rektora Prizrenske bogoslovije.
Sa te dužnosti 1974. izabran je za vikarnog episkopa Njegove svetosti patrijarha srpskog sa titulom episkopa moravičkog. Godinu dana kasnije, 1975. godine, izabran je za episkopa niškog.
Na Svetom arhijerejskom saboru Srpske pravoslavne crkve, 22. januara 2010. godine, izabran je za arhiepiskopa pećkog, mitropolita beogradsko-karlovačkog i patrijarha srpskog.
Čin ustoličenja svetejšeg arhiepiskopa pećkog, mitropolita beogradsko-karlovačkog i patrijarha srpskog gospodina Irineja izvršen je 23. januara 2010. godine, na svetoj arhijerejskoj liturgiji u Sabornom svetoarhangelskom hramu u Beogradu.
Коментари