Kad tata kuva ručak, a mama odlazi na posao
Valentina Čolić Mihajlović, menadžerka istraživanja i razvoja u AFA asocijaciji za osnaživanje žena rekla je za RTS da tate imaju pravo da uzmu porodiljsko odsustvo kada beba navrši tri meseca pa sve do 12. meseca. U realnosti je to moguće, ali je na nivou statističke greške u Srbiji, teorija i praksa se ne poklapaju, istakla je ona.
U celom svetu muškarci dominiraju u vođenju društava i većinski su zastupljeni na rukovodećim pozicijama u svim sektorima privrede u kompanijama. Sa druge strane, žene više učestvuju u neplaćenim poslovima, poput brige o deci i radovima u domaćinstvu.
Žene rade tri puta više ovih poslova od muškaraca i tako ostvaruju vrednost koja se procenjuje na 10 milijardi dolara, što je tri puta više od profita svih tehnoloških kompanija.
Gostujući u Jutarnjem programu, Valentina Čolić Mihajlović, menadžerka istraživanja i razvoja u AFA asocijaciji rekla je da je moguće da tata usisava i sprema ručak, radi od kuće, a mama odlazi na posao i formalno.
Objašnjava da zakon to dozvoljava, sve tate imaju pravo da uzmu porodiljsko odsustvo kada beba navrši tri meseca pa sve do 12. meseca - tate mogu da preuzmu porodiljsko odsustvo od mama.
Međutim, kako kaže u realnosti je to moguće ali je na nivou statističke greške u Srbiji - teorija i praksa se ne poklapaju.
Prošle godine smo imali situaciju da je svega 328 očeva u Srbiji uzelo porodiljsko odsustvo, što znali svaki 200. otac
"To je bolje nego 2018. godine, kada je 199 očeva to uradilo. Činjenica je da mnogi od tih očeva koji uzmu porodiljsko odsustvo - uzmu ga iz nekih formalnih razloga, a ne da bi se uključili više u roditeljstvo već možda zato što mama ima više nego tri puta veću platu od prosečne plate u Srbiji ili što mama radi za neku stranu kompaniju, ambasadu pa se na njenu firmu primenjuju neki drugi zakoni - pa mama može da uzme samo tri ili četiri meseca porodiljskog", ukazala je menadžerka.
Ističe da ima situacija i kada žena prosto mora da bira ili će da čuva bebu ili će da čuva posao, pa je i zbog toga očevi uzimaju odsustvo.
"Svakao se situacija popravlja i na polju predrasuda, percepcija, mentaliteta", rekla je Čolić Mihajlović.
Ugledajmo se na skandinavske zemlje
Govoreći o tome šta je dovelo do toga, da žene više učestvuju u neplaćenim poslovima, poput brige o deci i radovima u domaćinstvu, Čolić Mihajlović kaže da je tako u celom svetu, to je nešto što je tradicionalno - više žene učestvuju u obavljanju poslova kod kuće nego muškarci.
"To je nešto na čemu treba da radimo, da se ugledamo na skandinavske zemlje a ne samo na svetski prosek. U skandinavskim zemljama imamo gotovo podjednako učešće roditelja u roditeljstvu i znamo da su to društva koja su najprosperitetnija i najsrećnija, roditelj podjednako utiče na razvoj dece", kaže ona
Prema njenim rečima, očevi koji se više uključuju u roditeljstvo omogućavaju majkama da se posvete svom karijernom napretku.
Žene ako obavljaju i plaćeni posao nemaju dovoljno vremena da se usavršavaju - 54 odsto žena, više nego svaka druga žena u Srbiji, je bazično digitalno nepismena, kaže ona.
"Treba da obezbedimo i vreme i infrastrukturu da se žene digitalno opismene da bi mogle da učestvuju u društvenim i ekonomskim procesima", istakla je menadžerka istraživanja i razvoja u AFA asocijaciji.
Situacija sa pandemijom nam je pokazala koliko je digitalna pismenost neophodna u svakom aspektu života, ukazala je ona.
Odgovarajući na pitanje kako motivisati muškarce da pomognu ženama i deci, ističe da se mora promeniti retorika - oni treba podjednako da učestvuju sa ženom u kućnim poslovima, a percepcija se sporo menja.
Onlajn paneli i pilot projekat
"U naredna dva meseca želimo da organizujemo panele, prošle nedelje smo imali prvi, u četvrtak imamo drugi onlajn panel gde govorimo o svim ovim temama sa različitim ljudima i očevima i majkama uspešnim u karijeri. Govorimo o većem uključivanju muškaraca u roditeljstvo a na kraju je cilj da napravimo pilot radionicu i da vidimo kako možemo u celoj Srbiji da pravimo takve radionice sa očevima i decom kako bi formirali projekat Igraj se sa tatom", kaže ona.
Prema njenim rečima, to je projekat koji je AFA sprovodi kao jedan od partnera u projektu, a više organizacija se time bavi.
Ona je rekla da žele da naprave pilot radionicu na lokalu gde bismo uključili očeve i decu a kako će izgledati znaćemo kada se završe svi onlajn paneli gde mogu da učestvuju svi gledaoci.
"Građani mogu da prate naše društvene mreže i da se prijave - u ponedeljak ćemo postaviti link za drugi panel koji će se održati u četvrtak, gde ćemo govoriti o tome kao pojedinačne kompanije mogu da doprinesu rešavanju ovog problema, koje pogodnosti mogu da ponude i za mame i za tate", zaključila je Valentina Čolić Mihajlović.
Коментари