Zamirisala kamilica severnim Banatom, počela berba i prerada
Na više lokacija u severnom Banatu i Potisju počela je berba i prerada kamilice. Najveće površine i ove godine ima gazdinstvo Oluški iz Čoke, koji na više od 400 hektara na nekoliko lokacija u severnom Banatu gaje lekovite i aromatične biljke, a od toga kamilica zauzima trećinu površina.
Berbu kamilice na 130 hektara u gazdinstvu porodice Oluški iz Čoke ove sezone obavlja novi kombajn koji će zameniti svu mehanizaciju koja je prethodnih godina radila ovaj posao.
"Samohodan je, zamjenio je osam ljudi, zamjenio je i četiri traktora. Mislim da za sledeću godinu imamo dogovor da ćemo uzeti još jedan i onda mislim da smo rješili problem", kaže Dušan Kesić, mehanizator.
Kamilica se gaji od jeseni do kraja maja. Smetaju joj prolećni mrazevi i nedostatak vlage. Ova godina je bila povoljna za razvoj.
"Ovo je nadprosečan prinos na ovoj površini, to je jedna nova sorta sa sadržajem, sa većim sadržajem bisabolola. Na ovoj površini se kreće preko pet tona obranog cveta po hektaru", ističe Lazar Oluški, proizvođač kamilice.
Ovo lekovito bilje preradi se u pogonu u Padeju, a 90 odsto proizvedenog završava u Nemačkoj. Kupci traže kvalitet usklađen sa strogim uslovima Evropske unije o zaštiti useva.
"To kod nas nije moguće nabaviti sve te preparate i veštačka đubriva i herbicide koji su u Evropskoj uniji trenutno odobreni. Kod nas to malo kaska u toj regulativi i ne postoji mogućnost da se to uveze i koristimo ono što je najpribližnije", navodi Mirko Oluški iz "Euroherbsa".
Korov koji ne može da se uništi herbicidom uništava se na pouzdan i zdrav način.
"Motika koja skida zaostale korove koji su u sklopu biljaka između reda i tog dela što nije paran da bismo imali zdrav usev i čist usev, da nemamo primese", objašnjava Veselin Dabović, agronom.
Uz berbu kamilice u gazdinstvu Oluški uporedo rade na okopavanju 140 hektara mente u senćanskom ataru. Uz dva najtraženija sastojka za čaj, od lekovitog bilja gaje još melisu, morač i beli slez.
Коментари