Samoizolacija za zaposlene – nema odgovora na pravna pitanja

Preporuka Vlade da građani koji su boravili u područjima koja su žarišta koronavirusa ostanu kod kuće 14 dana u samoizolaciji otvorila je brojna praktična pitanja. Jedno od njih je – kako da radnici na poslu pravdaju izostanak i koliku će platu primiti?

Samoizolacija zbog mogućeg virusa svakako ne zvuči kao nešto u čemu bismo uživali. Ali, kada posle prihvatanja situacije i brige zbog moguće bolesti počnete da razmišljate o praktičnim problemima, tek tada možete shvatiti u kakvoj muci ste se našli.

Pored toga što u samoizolaciji nije baš lako organizovati koliko-toliko normalan život, jedna od briga koja može da mori zaposlene je – kako opravdati nedolazak na posao? Da li se za izolaciju sami odlučujete ili treba da dobijete dozvolu pretpostavljenog? Koji papiri su neophodni za to? Kako ih dostaviti ako morate biti kod kuće? Koliku platu ćete primiti za taj mesec?

Ima onih poslova koje možete obavljati i od kuće, dok ste u izolaciji, pa sam posao ne mora da trpi. Ali šta sa onima čije radno mesto podrazumeva dolazak u preduzeće, a vi morate biti u izolaciji? Kako primiti platu za dve nedelje koje niste bili u mogućnosti da radite?

Jasno je da otvaranje bolovanja u ovom slučaju nije moguće, jer ako ste u samoizolaciji ne znači da ste nužno i zaraženi. Ipak, odlukom da poštujete preporuku ne bi trebalo da budete uskraćeni za deo plate.

Stupili smo u kontakt sa Ministarstvom za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja, kao i Ministarstvom zdravlja, ali još nismo dobili odgovore na ova pitanja.

Plaćeno odsustvo moguće rešenje 

Pravnik Olga Vučković Kićanović iz Centra za radno pravo i ljudske resurse "Fides" kaže da bi situaciju trebalo rešiti plaćenim odsustvom.

Ističe da nema osnova da se dobije bolovanje ukoliko niste bolesni, ali da radnici ne mogu ostati uskraćeni za deo plate zbog dve nedelje odsustva s posla.

Naglašava da će verovatno biti problematično to što će u nedostatku jasnih kriterijuma poslodavci ad hok odlučivati o plaćenim odsustvima i da će se to razlikovati od preduzeća do preduzeća.

"To je problematično, jer svi radnici u samoizolaciji imaju isti rizik, ali neće moći svi da ostvare jednaka prava", navodi Vučković Kićanovićeva.

Pored toga, kako kaže, moguće su i zloupotrebe tog plaćenog odsustva.

U svakom slučaju, smatra da su neophodne zvanične instrukcije nadležnih institucija o postupanjima u ovoj situaciji.

Dodaje da je u međunarodnoj klasifikaciji bolesti (MKB) samoizolacija predviđena kroz dve šifre: Z20.9 kontakt i izloženost neoznačenim zaraznim bolestima, i Z22 kliconoša zaraznih bolesti

недеља, 20. април 2025.
13° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом