Beočinska cementara ide na sud zbog zagađivanja vazduha

Cementara Lafarž u Beočinu naći će se na sudu jer je više puta u prethodne dve godine zagađivala vazduh. Pokrajinski sekretarijat za zaštitu životne sredine podneće prijavu protiv kompanije, a naložene su im i posebne mere, kako bi otklonili nepravilnosti u radu.

Rame uz rame sa velikim svetskim gradovima na mapi najzagađenijih je i malo mesto u Vojvodini, Beočin. Vazduha je često nezdrav, a nedavno je to potvrdio i inspektor.

U septembru 2019. godine rotaciona peć ispuštala je u vazduh hlorovodonik, a srednja polučasovna vrednost prelazila 200 odsto 62 puta.

Mesec kasnije u vazduh su ispuštane praškaste materije. 847 puta srednja polučasovna vrednost bila je dvostruko veća od granične. Slično je bilo i u novembru.

Zbog takve statistike fabrici su naložene posebne mere.

"Zabranjuje im se prijem otpada koji nije adekvatno proveren, odnosno koji nema kontrolu i izveštaj o tim svojim analizama otpada, a sa druge strane neophodno je da primene tehničko tehnološke mere, a to zapravo znači investiranje u otklanjanje dosadašnjih nepravilnosti u radu", navodi podsekretarka Pokrajinskog sekretarijata za zaštitu životne sredine Brankica Tabak.

Kompanija sama meri zagađenja na pet dimnjaka. Ne demantuju podatke, ali tvrde da ne kriše integrisanu dozvolu.

Žalili su se na rešenje inspektora jer, kažu, ne zagađuju tokom cele godine, već se odstupanja dešavaju povremeno.

"Prosto je nemoguće izbeći u bilo kojoj industiji, živoj, kao naša koja zavisi od puno inputa da ste potpuno u svakoj sekundi potpuno ispod gornjih graničnih vrednosti. Opet da kažem na nivou godine mi smo ispod 50 posto gornjih graničnih vrednosti", tvrdi direktor "Lafarža Srbija" Dimitrije Knjeginjić.

Brankica Tabak odgovara da su polučasovna merenja, koja se obavljaju svakog dana, pokazala "neke druge činjenice koje je i te kako bitno otkloniti".

Iako u laboratoriji u cementari proveravaju alternativna goriva koja spaljuju, inspektori su utvrdili da nisu adekvatno kontrolisana. 

Tokom 2018. godine, kompanija je kao gorivo koristila više od 50.000 tona petrol koksa, preko 10.000 tona otpadnih guma, otpadno ulje, komunalno industriski otpad.

"Mi stojima iza toga da je to tačno i u skladu sa IPPC dozvolom i daleko ispod limita koje imamo sa IPPC dozvolom", ističe Dimitrije Knjeginjić.

Udruženje građana "Spasimo Beočin" od nadležnih traži da suspenduju integrisane dozvole, i cementari potpuno zabrane korišćenje alernativnih goriva i da u proizvodnji koristi prirodan gas. Fabrika nastavlja da radi, a za utvrđena prekoračenja očekuje ih novčana kazna, ukoliko i sud potvrdi izveštaje inspektora.

Број коментара 1

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

петак, 22. новембар 2024.
0° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње