Decenija od reizbora sudija i tužilaca – kakve su posledice

Navršava se 10 godina od reizbora sudija i tužilaca – procesa koji je tadašnja vlast sprovela kao deo reforme pravosuđa, a stručna i međunarodna javnost ocenila kao potez poguban po pravosuđe. Za Društvo sudija Srbije i Udruženje tužilaca Srbije to je bio nezakonit proces koji je doveo u pitanje načelo nezavisnosti sudstva i samostalnosti tužilaštva.

U dva dana, u decembru 2009. bez posla je ostalo gotovo 1.000 sudija i tužilaca, bez zakonom predviđene procedure, objašnjenja i prava na žalbu. Dragana Boljević koja se našla ispod crte, seća se da je glavni kriterijum za to bio ko je simpatizer koje stranke, da li mu je supružnik u sudstvu, da li je lep, ružan ili pred penzijom.

"Imate suđenje kafkijansko u kome vi ne znate šta se dešava uopšte, u kome ne znate koje su optužbe  na vaš račun iznete", navela je Dragana Boljević, počasna predsednica Društva sudija Srbije.

"Čitaš spisak, nema tvog imena. E dakle, ti si za streljanje, onaj ko je na spisku dobro je. Provukao se. I to je rodilo podelu među sudijama", rekao je Omer Hadžiomerović iz Društva sudija Srbije.

Društvo sudija Srbije tada je pokrenulo postupak za ocenu ustavnosti zakona o sudijama i o Visokom savetu sudstva. Ustavni sud stao je na stranu onih koji su reformu sprovodili.

"Ovde nijednom sudiji nije istekao mandat, ilo je za nekog unapređenje, za nekog razrešenje, a neko je ostao gde jeste, ali sa pojačanim strahom, jer su primili poruku, da ustvari stalnost funkcije ne postoji, i da ono što se desilo sada nekom, sutra, može da se dogodi tebi", istakao je predsednik upravnog odbora Udruženja tužilaca Srbije Groan Ilić. 

"Sebi stalno postavljam jedno pitanje: Da li su sudije i tužioci, imajući u vidu rezultate reforme pravosuđa, shvatili pogubnost političkog uticaja na pravosuđe?", naveo je Goran Ilić, predsednik Udruženja tužilaca Srbije. 

Reizbor, o kojem je postojao konsenzus svih političkih stranaka, državu je koštao bar 44 miliona evra, mnogim građanima produžio već preduge sporove, ali i zauvek, kažu, poljuljao veru u nezavisno pravosuđe.

"Napravilo je to veliku štetu našem društvu, i to ne samo tada, jednu moralnu diskreditaciju, i unutar države i međunarodnu moralnu diskreditaciju, i ono što je najstrašnije, niko zbog toga nije odgovarao, osim političara. Zaista, političari nisu prošli reizbor politički koji se na izborima svako malo dešava", rekla je Dragana Boljević. 

Mnoge sudije i tužioce reizbor je koštao zdravlja, neke i života, podsećaju učesnici tribine. Iz svega, kažu, treba izvući pouku – loše urađene ustavne promene uzrokuju dugotrajne posledice.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

среда, 25. децембар 2024.
3° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње