Aerozagađenje je tihi ubica, ekolozi upozoravaju na opasnost u Kosjeriću

Kosjerić je na devetom mestu u Srbiji po aerozagađenju, pokazuju izveštaji Agencije za zaštitu životne sredine. Ekolozi upozoravaju na opasnost. Pojedini privrednici tvrde da investiraju u sprečavanje emitovanja štetnih materija, a lokalna vlast planira da grejanje reši na ekološki način.

Ekolozi i zdravstveni radnici upozoravaju da je aerozagađenje tihi ubica, a Kosjerić je po tom problemu među vodećim u Srbiji.

"Imamo porast malignih oboljenja svih vrsta, na prvom mestu respiratornih organa, pa će neko iskoristiti priliku da kaže da je uzrok fabrika cementa. Ne, to je uzrok aerozagađenju koje ima više izvora. Ali, kad pričamo o industrijskom zagađenju, tu je vodeća fabrika cementa", kaže dr Ilija Vukadinović iz Ekološkog pokreta Kosjerić i direktor Doma zdravlja Kosjerić.

U fabrici cementa tvrde da su poslednje dve decenije investirali oko 20 miliona evra u ekološke programe. Analize dokazuju da je nivo štetnih čestica nekoliko puta niži od zakonski dozvoljenih.

Direktor fabrike kaže da izveštaj Agencije za zaštitu životne sredine dokazuje da je aerozagađenje prisutno i kad cementara ne radi.

"Kada smo mi stajali 42 ili 43 dana zbog remonta, u tom periodu našeg zastoja, vazduh u Kosjeriću je bio van dozvoljenih granica 29 dana", kaže Mirko Gligorijević, direktor fabrike cementa "Titan".

U Agenciji za zaštitu životne sredine tvrde da je u Kosjeriću ipak primetan pomak u poboljšanju kvaliteta vazduha.

"Znači da je bilo manje dana sa temperaturnim inverzijama, više vetra ili da možda čak i građani koriste suva drva ili da je čak i 'Titan' smanjio produkciju, o čemu mi naravno nemamo direktne informacije", kaže Milenko Jovanović iz Agencije za zaštitu životne sredine.

Kako su analize Agencije pokazale da je najveće zagađenje tokom grejne sezone, lokalna samouprava planira da iz Kosjerića eliminiše ugalj i mazut, počev od toplane.

Dragan Milaković, ekološki inspektor, kaže da će se ići na gasifikaciju grada.

Gas će biti dostupan i industriji. Iz cementare najavljuju dalje investicije u unapređenje ekološke slike. Ekolozi i stručnjaci iz agencije pratiće situaciju i ukazivati na probleme.

U Srbiji se trenutno u 33 automatske stanice očitavaju faktori i parametri aerozagađenja. Pitanje je kakav kvalitet vazduh udišemo tamo gde nema nikakvog merenja.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

недеља, 20. април 2025.
13° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом