Od početka godine 13 osoba stradalo zbog paljenja useva
Suva trava i nisko rastinje gore sve češće u poslednje vreme. Prave posao vatrogascima, štetu i poljoprivrednicima i meštanima, a mogu da odnesu i žrtve. Nadomak Vršca stradao je 75-godišnji muškarac dok je pokušavao da ugasi požar, koji je izazvala nepoznata osoba na njivi pored njegove. Pomoćnik načelnika Uprave za vatrogasno-spasilčke jedinice i civilnu zaštitu Saša Rančić kaže za RTS da je od početka godine 13 osoba stradalo od posledica paljenja useva.
Saša Rančić je gostujući u Jutarnjem programu RTS-a rekao da je u Vojvodini ima najviše požara na otvorenom prostoru i spaljivanja strnih uslova, ali da ništa nije bolja situacija ni u drugim delovima zemlje.
"Do sada je na teritoriji Srbije bilo 29.000 vanrednih događaja, a od toga 16.000 požara na otvorenom prostoru. Dim kao produkt sagorevanja prilikom takvih aktivnost je veoma opasan i dolazi sve češće do lančanih sudara sa smrtnim ishodima. To su podaci za ovu godinu", naveo je Rančić.
Prema njegovi rečima 448 građana je kažnjeno.
"Kazna za fizička lica je 10.000 dinara", napomenuo je Rančić.
Navodi da MUP i Ministarstvo poljoprivrede, kao i druge institucije ulažu ogromne napore da se promeni svest građana na tu temu.
"Kud ćete gori podataka da je 13 našim sugrađana stradalo u ovakvim situacijama", istakao je Rančić.
Reporter RTS-a kaže da je svakoga dana moguće primetiti da neko svakoga dana spaljuje biljne ostatke na oranicama.
Plamen se lako otrgne kontroli, pa je nemoguće upravljati požarom, posebno ako duva vetar.
Plamen često "obere letinu", a štete su velike. O tome paze i vatrogasci i policajci i sami meštani.
U poslednjih pet godina zabeleženo je 63.000 požara takve vrste.
Često stradaju i staništa i zaštićena prirodna dobra.
Milivoj Putić iz preduzeća "Carska bara" kaže da je u prethodnim požarima 880 hektara trske izgorelo.
"Ove godine je trska revitalizovana", naveo je Putić.
Dejan Jovanov iz JU "Rezervati prirode" Zrenjanin apelovao je na sve da ne pale poljoprivredne ostatke, jer na taj način mogu da nanesu nemerljivu štetu zaštićenim područjima.
Stručnjaci napominju da je izuzetno loše paliti zemlju, jer se time degradira i mikrobiološki i hemijski sastav zemlje.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 0
Пошаљи коментар