"Odavde donde" - deo nove putanje Beograda

Završeni su radovi na pešačkoj pasareli između Kalemegdana i obale Save. Most, čija je kruna skulptura "Odavde donde" britanskog vajara Ričarda Dikona i Mrđana Bajića biće otvoren do kraja godine.

Dva vajara - jedan od najznačajnijih savremenih britanskih skulptora, dobitnik Tarnerove nagrade i njegov kolega, srpski vajar Mrđan Bajić pre 13 godina su osmislili kako da povežu tvrđavu i Savsko šetalište. Javnosti su prvi put zamisao "Odavde donde" pokazali 2015. godine. 

"Jedna impresivna, zapravo dugačka avantura koja se završila onim što smo mi želeli , a to je da jedna umetnička vizija nađe svoju funkciju i postane deo nove putanje ovog grada", rekao je Mrđan Bajić.

Ričard Dikon ističe da je zadovoljstvo videti ljude na mostu. Njihova vizija već je promenila vizuru našeg grada.

"Mislim da umetničko delo menja javni prostor, istovremeno prostor utiče na umetničko delo. Moguće je da umetničko delo učini da javni prostor pripadne svima nama", istakao je Dikson.

Most na Kalemegdanu "Odavde donde" , na mestu susreta Istoka i Zapada moglo bi biti mesto mnogih budućih susreta.

Број коментара 8

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

уторак, 01. април 2025.
12° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом