Kako Tviter menja novinarstvo i politiku
Društvena mreža Tviter, osim za građane, važan je kanal komunikacije za političare širom sveta, a izvor informacije za novinare. Novinarima, društvene mreže daju slobodu, koju njihov medij, ograničen određenim konceptom i uređivačkom politikom, ipak isključuje. Profesor Fakulteta političkih nauka Veselin Kljajić kaže da su društvene mreže gurnule u drugi plan osnovne postulate novinarstva.
Profesor Veselin Kljajić kaže da su društvene mreže u potpunosti promenile novinarstvo, na dobar, ali i loš način jer su neke osnovne postulate novinarstva gurnule u drugi plan.
"Društvene mreže su u drugi plan gurnule najvažnije novinarske arhetipove, izvore, proveru, preciznost, tačnost i potpunost, u borbi da budete prvi, u borbi za klikove, a kroz klikove u borbi za reklame. U borbi za publiku, idete u senzacionalizam i u neke stvari koje nisu pravo novinarstvo", ističe profesor Kljajić.
Naglašava da pravilo da se poverenje teško stiče, a lako gubi važi i na društvenim mrežama, ali da je nezgoda što se to često zloupotrebljava.
"Da biste mogli da verujete društvenim mrežama, morate verovati onome ko se na društvenim mržama pojavljuje. Stalno ističem primer Njujork Tajmsa. Publika im veruje i plaća da ih čita na društvenim mrežama zato što su pravili najmanje kompromisa oko sadržaja i zato što su se trudili da sačuvaju poverenje čitalaca", kaže Kljajić.
Ističe da političari u Srbiji ne koriste društvene mreže na pravi način, da je takva praksa kod nas u začetku, ali da je napravljen značajan pomak u poslednjih nekoliko godina.
"Pitanje je i da li političari imaju pravo da na takav način i tim rečnikom govore na društvenim mrežama. Ja mislim da nemaju. S druge strane, Gugl je nedavno promenio svoja pravila kojima je političarima proširio prostor u kojem mogu da se kreću. Mislim da to neće doneti ništa dobro", kaže profesor Kljajić.
Smatra da je izraz "Tviter diplomatija" dobio ironičnu konotaciju, pre svega zbog Donalda Trampa, jer se stvari od globalnog značaja na skučen način prvo pojavljuju na Tviteru.
"To se prelilo po celom svetu, a u Srbiji je dobilo drugu dimenziju. Tviter je u Srbiji u padu jer je postao poprište sukobljavanja mišljenja na često vrlo neprikladan način, sa rečnikom koji ne odgovara ljudima u javnom prostoru", kaže profesor Kljajić.
Ističe da se plaši da će upotreba rečnika koji na ivici ili čak preko ivice govora mržnje, izazvati posledice koje niko ne želi.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 0
Пошаљи коментар