Svetski dan borbe protiv limfoma

Male stvari čine velike promene", pod tim sloganom se obeležava Svetski dan borbe protiv limfoma. To je deveti na listi najučestalijih maligniteta u Evropi. Svake godine bude oko 135.000 novoobolelih.

U istom periodu bitku sa ovim oboljenjem i limfocitnom leukemijom gubi oko 32.000 ljudi. U Srbiji ovu dijagnozu godišnje dobije oko 1.200 ljudi.

Načelnik Hematoonkološkog odeljenja Instituta za majku i dete doktor Miloš Kuzmanović kaže da se u toj ustanovi između 50 i 60 dece iz Srbije, Reupublike Srpske i Crne Gore.

Od svih bolesnika sa limfom, ta bolet se samo u dva odsto javlja kod dece, kaže doktor Kuzmanović i dodaje da se radi veoma retkim bolestima.

Prema njegovim rečima za limfome kod dece ne postoji prevencija i sistematski pregledi, roditelji dovedu decu kada se jave neki od simptoma.

To su, kako navodi doktor, uvećanje limfnih čvorova najčešće na vratu, kašalj, zatim  neobjašnjiv gubitak u telesnoj masi, noćna znojenja, svrab, malaksalost.

Terapija se zasniva na hemoterapiji, a kod manjeg broja bolesnika primenjuje se radioterapija, kao i transplantacija koštane srži.

Republička stručna komisija očekuje da neki novi lekovi čije su kliničke studije još u toku odobre i kod dece, rekao je doktor Kuzmanović.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

понедељак, 21. април 2025.
24° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом