Na posao bez iskustva i prakse

Jedan od najvećih problema sa kojima se susreću oni koji tek zavše škole ili fakultete jeste taj što poslodavci da bi ih zaposlili traže - iskustvo. Ali ima i drugačijih, svtelih primera.

Da posle završenih studija sledi praksa, a ubrzo i stalno zaposlenje, retko se dešava. Tu šansu dobio je Marko.  

Marko Rakita kaže da je završio Mašinski fakultet u Beogradu, smer za industrijsko inženjerstvo i da je sada na masteru.

"Ali pre ove prakse nije uopšte bilo, da kažem, opipljivo to šta zapravo jedan industrijski inženjer radi, dok recimo na ovoj praksi imam priliku da vidim to na realnom primeru i da od samog početka prakse budem uključen u realne projekte kojim se bave već ljudi koji su u tom odseku", kaže Marko.

Najsavremeniji tehnološki kampus, koji podiže američka kompanija NCR, za dve godine trebalo bi da bude završen. Sada zapošljavaju 3.400 ljudi, a u narednom periodu planiraju da zaposle još hiljadu. Samo od početka ove godine, zaposleno je 26 studenata koji su tek završili fakultete.

"Značilo mi je što nisam morala da prolazim besplatne prakse i volontiranja nego sam odmah dobila posao za stalno i dobila sam posao u kojem imam priliku da se stručno usavršavam, mogu da prolazim treninge i obuke koji će mi kasnije biti važni za sledeći neki posao u struci", kaže Jovana Milisavljević, softverski inženjer.

Praksa traje 12 nedelja, a za to vreme praktikanti se obučavaju za poslove softverskog inženjera, rešavaju najrazličitije tehnološke izazove i pružaju podršku klijentima širom sveta.

"Praksa se razlikuje po tome što od prvog dana oni dobijaju priliku da rade, da izvršavaju te procese rada uz mentorstvo. Manje gledaju, a više sami rade uz uticaj mentora na popravljanje nekih sitnih grešaka koje možda prave", kaže Dejan Matić, senior softverski inženjer, mentor.

Retke su kompanije koje onima bez iskustva i prakse pružaju mogućnost da rade za njih. Projekat kompanije NCR je na globalnom nivou, a tako su želeli da svoju ideju podele s drugima.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

уторак, 01. април 2025.
10° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом