Nemojte sedeti na ivici bazena

Specijalista higijene Gradskog zavoda za javno zdravlje, dr Dušan Avramović, dao je savete kupačima na bazenima, Adi Ciganliji i Lidu. Iako je, kaže, voda kontrolisana, da bismo očuvali zdravlje, moramo da poštujemo i određena pravila.

Gradski bazeni, reke, jezera, lokacije su koje su ovih dana najtraženije za rashlađenje. A da bi se bezbedno kupali, neophodna je redovna kontrola zdravstvene ispravnosti vode koja obuhvata kontrolu fizičko-hemijske i mikrobiološke ispravnosti.

Po potrebi se obavljaju i druge analize i predlažu mere za očuvanje i eventualnu korekciju kvaliteta vode, kako bi se posetiocima obezbedili optimalni uslovi za kupanje i rekreaciju.

Specijalista higijene Gradskog zavoda za javno zdravlje, dr Dušan Avramović, rekao je za RTS da se veliki sportski centri kontrolišu na nedeljnom nivou.

Bazeni namenjeni kupanju i rekreaciji su najkontrolisaniji, a voda koja se u njima nalazi je iz vodovoda, što znači da je već pročišćena.

Ipak, da kupači ne bi "zaradili" neku bakterijsku infekciju, potrebno je da poštuju i neka pravila.

"Pre svega tuširanje, korišćenje opreme koja je čista, prolazak kroz dezobarijere, pranje ruku nakon toaleta", naveo je dr Avramović.

Rizično je sedeti na ivici bazena. "Sedenje na ivici bazena, gde su prelivne mrežice, rizično je ponašanje jer se dolazi u kontakt sa mestima gde se može očekivati veći priliv nečistoća", rekao je dr Avramović.

Bilo bi poželjno nositi naočare za plivanje i kapice, i promeniti kupaći kostim nakon izlaska iz vode. Ako se ide u kafić, savet je da se, ako se ne presvuče, bar stavi peškir na stolicu.

Kontrolišu se i Ada Ciganlija i Lido. Te vode zavise više od prirodnih uslova, pri čemu je Savsko jezero stabilnijeg kvaliteta. Problem sa Lidom, odnosno Dunavom, jeste što je to najveća evropska reka koja prolazi kroz mnoge gradove iz kojih se ispuštaju različite vode.

Dr Avramović kaže da treba izbeći ronjenje i gutanje vode, a ako se to dogodi, isprati usta čistom vodom. Treba se istuširati nakon svakog kupanja.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

недеља, 20. април 2025.
13° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом