Srpske reke bezbedne, proširuju se putnička pristaništa
Posle plovidbene nezgode na Dunavu u Budimpešti, Udruženje profesionalnih lađara Srbije upozorilo je na ozbiljne probleme bezbednosti plovidbe domaćim rekama, posebno u Beogradu. Nadležni odgovaraju da su reke u Srbiji bezbedne i da se u isto vreme radi na povećanju kapaciteta putničkih pristaništa.
Plovidba Dunavom i Savom kod Beograda više nije mirna, upozoravaju lađari. Ove godine je broj pristajnja putničkih brodova porastao oko 50 odsto, za šta grad nije spreman.
"Ove godine imamo veliku vodu i brojne opasnosti koje velika voda povlači. Problem je, po mom mišljenju, što se malih nautičara tiče, to je nedostatak edukacije i nedostatak svesti o opasnosti i prisustnosti na Dunavu drugih plovnih objekata", smatra Branislav Vajda iz Udruženja profesionalnih lađara Srbije.
Rešenje za gust saobraćaj na beogradskim rekama lađari vide u najmanje još jednom pontonu na Dunavu kod '25. maja' ili u Zemunu. Sa uklanjanjem splavova na samom ušću ali i sa proširenjem kapaciteta saglasni su i nadležni.
"Zajedno s gradom i opštinom Zemun smo krenuli u izgradnju pristaništa u Zemunu kao dodatni kapacitet, radovi su započeti, gradilište formirano i mi očekujemo završetak radova u avgustu ove godine. Dakle taj problem je odavno prepoznat i mi ga rešavamo", objašnjava Veljko Kovačević iz Ministarstva građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture.
Rečni saobraćaj na isti način funkcioniše više od decenije a nadležni tvrde da nema incidenata. Sudar dva tankera pre više godina objašnjavaju nije deo te statistike.
"To nema nikakve veze s putničkim terminalom, niti ima veze s ovim na šta ukazuje udruženje lađara. To je bila plovidbena nesreća, sudar dva tankera ničim izazvana od strane putničkih kruzera", ističe Kovačević.
Kaže i da se svaki dolazak putničkog broda prati preko Rečnih informacionih servisa, i da je Srbija prva u Evropi uvela navigacione bove vidljive u svim uslovima plovidbe.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 0
Пошаљи коментар