Koliko je bezbedna plovidba na srpskim rekama

Nesreća na Dunavu kod Budimpešte otvara pitanje po kojim vremenskim uslovima mogu da isplove turistički brodovi. Kod nas se velika nesreća na Dunavu dogodila 1953. godine. Međutim, nije potrebno biti oprezan samo na velikim tokovima kakvi su Sava i Dunav. Srbija ima jezera i reke na kojima je takođe nužan oprez, naročito u turističkoj sezoni.

U Srbiji je jasno propisano u kojim meteorološkim uslovima plovila mogu voziti turiste. Pre svega – mora se poštovati kapacitet plovila, svaki putnik mora imati pojas za spasavanje i mora biti upozoren šta se dešava u slučaju opasnosti.

Iskusniji na reci znaju da se od plovila koje tone treba udaljiti što pre, ali i da treba videti kako iskoristiti rečnu struju da bi se izbavilo iz nevolje.

Ukoliko su putnici neplivači, oni moraju tokom plovidbe nositi pojaseve za spasavanje, naročito kada su na palubi. Naravno, isplovljava se tek sa dozvolom.

"Kada je veliki vetar, kada je veliko nevreme ili kada su velike vode, onda Kapetanija donosi naredbu da je zabranjena plovidba. Oni tačno kontrolišu meteo-uslove i zabranjuju plovidbu u situaciji kao što je ona koja se desila juče na Dunavu u Mađarskoj", kaže Nenad Đorđević, kapetan-predsednik Grupacije PKS za nautički turizam. 

U Srbiji se kapetanska titula ne stiče ni brzo ni lako, kažu stručnjaci.

"Ovde su zapovednici jako odgovorni, obrazovani, njihovo školovanje traje osam i po godina,  oni su selektovani i znaju kad smeju da plove, kad ne smeju, jer su prošli sve testove i škole koje im daju znanje i mogućnosti da odrede kad je plovidba bezbedna", objasnio je Đorđević.

Trenutno kod nas oko 1.000 plovila prevozi turiste. Većina je registrovana za prevoz i ima urednu dozvolu. Međutim, ima i onih koja ne ispunjavaju propise, najčešće u ruralnim delovima Srbije.

Stručnjaci kažu da je ta nesreća opomena prevoznicima da svoj posao profesionalizuju i dobiju dozvole, a time i zaštite svoj život i živote turista.

Број коментара 1

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

недеља, 20. април 2025.
13° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом