Da li će Srbija reći "zbogom" plastici za jednokratnu upotrebu
Na Siciliji je pronađen još jedan uginuli kit sa stomakom punim plastike što je peti takav slučaj u Italiji u poslednjih pet meseci. Milioni tona plastike dospevaju u okeane i zbog toga se već preduzimaju mere koje treba da smanje zagađenje plastikom. I u Srbiji će biti primenjene preporuke EU o zabrani korišćenja plastike za jednokratnu upotrebu, kao i u borbi protiv klimatskih promena, najavio je minisar zaštite životne sredine Goran Trivan govoreći na sastanku ministara ekologije EU U Bukureštu.
I na dnu Tihog okeana pronađen je plastični otpad. Većina predmeta od plastike koje koristimo u stvari su nepotrebni. To pokazuje i podatak da je potrošnja plastičnih kesa u Srbiji opala za 80 odsto od kada je uvedena njihova naplata.
"Verujem da i u jednokratnoj plastici možemo učiniti pomak na taj način, to je sledeći potez i on će ubrzo moći da se sprovodi. Kad procenimo da to nije dovoljno, mi ćemo da zabranimo ono što bitno zagađuje životnu sredinu. Uz to mi ćemo u hodu menjati odnos prema svim oblicima plastike. Menjaćemo način i sistem prikupljanja plastike", istakao je ministar zaštite životne sredine Goran Trivan.
U protekle tri decenije globalna trgovinska razmena uvećana je osam puta, a povećanje saobraćaja i potrošnje uzrokovalo je porast emisije ugljen-dioksida u atmosferu i globalno otopljavanje.
"Mi u EU imamo ambiciju da zaustavimo globalno zagrevanje i da do 2050. godine dostignemo nultu emisiju štetnih gasova. To je važno i za sve zemlje i EU će podržati Srbiju u izgradnji kapaciteta i strategije za sprečavanje globalnog zagrevanja", rekao je komesar EU za klimatske promene Migel Aris Kanete.
Prema najnovijim izveštajima UN, milion vrsta biljaka i životinja su u opasnosti od izumiranja zbog prekomernog zagađenja planete.
U Evropi se godišnje proizvede 25 miliona tona plastičnog otpada, od čega se sakupi samo 30 odsto. Plan je da se do 2030. godine sakupi i iskoristi 90 odsto tog otpada, a Srbija će pratiti direktive EU.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 0
Пошаљи коментар